Jak se stát uhelným králem

Uhelná elektrárna Eggborough. Foto: commons.wikimedia.org

Český miliardář Daniel Křetínský sází na elektřinu z uhlí, které velké firmy už nevěří. Na podzim si pořídil britskou uhelnou elektrárnu Eggborough, která byla za posledních pět let hned třikrát ve ztrátě. Napsal to server Týden.cz.

Skrze stařičkou uhelnou elektrárnu Eggborough v britském hrabství Severní Yorkshire by se Křetínský rád dostal mezi energetickou elitu. Právě tahle čmoudící dáma, kterou jeho Energetický a průmyslový holding (EPH) na podzim koupil, může při plném výkonu zajistit až čtyři procenta britské spotřeby elektřiny.

Podle podrobné finanční zprávy, kterou má časopis Týden k dispozici, ovšem skončila elektrárna Eggborough v posledních pěti letech jen dvakrát v zisku. V posledním finančním roce do března 2014 vydělala firma 60 milionů liber (přes 2,1 miliardy korun) před zdaněním.

V situaci, kdy britský vládní energetický regulátor Ofgem sází kvůli neplnění ekologických závazků jednu pokutu za druhou, se o výrobní zdroj poblíž třetí největšího britského města Leeds nikdo moc nehlásil.

„Akvizice elektrárny Eggborough je v souladu s naším už dříve oznámeným zájmem o vstup na vyspělé západoevropské trhy, které jsou postižené relativním nedostatkem kapacit na výrobu elektrické energie. Přestože  je Eggborough černouhelným zdrojem, které nejsou stávající britskou legislativou příliš podporovány, věříme, že se jedná o správnou formu vstupu na britský trh výroby elektrické energie,“ uvedl loni v listopadu Křetínský.

Čtyři černouhelné bloky elektrárny Eggborough disponují celkovou instalovanou kapacitou 2000MW. Elektrárna zaměstnává přibližně 300 lidí. EPH vlastní Křetínský s Patrikem Tkáčem a finanční skupinou J&T.