Doba čtení:2 m, 29 s
Propagandistiucké příručky radí, že je třeba klima dostat kamkoli. Ilustrační foto: Imagio.cz

Ani v největších tuzemských médiích není nouze o články, které bez ohledu na své téma zmiňují varovně „klima“. Přesně tak, jak radí internetové příručky propagandistům, usazeným v médiích.   

„Klimatické změny mohou v dalších letech citelně proměnit strukturu a podobu mnoha ekonomik po celém světě,“ to je první věta článku iDnes o těžkých časech rakouských lyžařských areálů (zde). Celý další text se však zabývá tím, že čím dále méně Rakušanů lyžuje, ba ani neumí lyžovat a populace navíc stárne. A ještě k tomu jsou služby v areálech čím dál dražší. Téma klimatu, které článek otevírá, se už pak v textu neobjevuje ani jednou. Článek samotný tedy popisuje jevy, jež nějaká „klimatická změna“ vůbec neovlivňuje.

V Bruselu mají zájem o Síkelu

Přesto do něj někdo vetknul dramatickou zmínku o klimatu. Navíc je ta zmínka ukázkově neurčitá, když konstatuje, že klimatické změny něco mohou způsobit. Tedy současně platí i to, že nemusí způsobit nic. Hodnota takové informace je o dost nižší, než když člověku s domem u řeky řeknete, že čas od času může přijít povodeň. Proč ji tedy autor či jeho editor do článku dali?

V podstatě jsou možné jen dvě vysvětlení. První spočívá v tom, že klima v titulku prodává, což ovšem vzhledem k obsahu článku nemá se seriózní novinařinou nic společného. Druhé vysvětlení spočívá v tom, že autor uvedené věty vychází ve své práci z některé z internetových příruček o tom, jak psát „o klimatu“. Na internet jich zelené organizace umístily několik a naše čtenáře jsme na ně již upozorňovali, včetně odkazů na příručky i na příklady textů, jež aktivisté dávají za příklad správného klimatického zpracování (zde).

Elektřinu musíme mít. Kdopak nám ji vyrobí?

Toto vysvětlení je horší, než to první, protože znamená, že jde o cílenou propagandistickou činnost. Způsob zasazení věty do textu tomu přesně odpovídá. Protože příručky radí, že je třeba klima dostat kamkoli. A že dobrým způsobem, jak toho dosáhnout jsou právě formulace typu „mohlo by“. Protože v lidech, kteří se problematice nevěnují podrobněji, vyvolávají dojem kvalifikovaného varování před něčím, co je jisté. Jinak by to přeci v těch novinách nepsali…

Když se tyhle propagandistické fígle objeví v médiu zaměřeném na propagaci zelených myšlenek, tak je to samozřejmě stejná manipulace, ale je alespoň tam, kde se dá očekávat. (Jakkoli by ani tam neměla být.) Když ji však čtenářům servíruje mainstreamový titul, jakým iDnes je, tak už je to opravdu na pováženou. Protože to není objektivní žurnalistika, nýbrž jde objektivně o manipulaci. O propagandu.

Ministr Habeck bezostyšně lže. Nebo nechodil na základní školu

Žel bohu, na tyto manipulace, propagandu a v důsledku dezinformace, kterými jsou čeští i unijní politici, stejně jako nejrůznější „ověřovatelské“ weby přímo posedlí, nikdo z nich lidi neupozorňuje.

Kolika takových článků si všimnete vy? Pošlete nám na odkaz sem. Čas od času na ně upozorníme i ostatní čtenáře iUHLI.cz.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa