Doba čtení:2 m, 4 s

Jaká jsou asi tak kritéria pro výběr úspěšného kandidáta na eurokomisaře? A jaká na eurokomisaře pro energetiku?

Věru Jourovou (ANO) by v Evropské komisi mohl vystřídat Jozef Síkela (STAN). Podle hlasů z bruselských kanceláří a zasedaček by se prý výborně hodil na post eurokomisaře pro energetiku (zde). Během českého předsednictví (během nějž se omezilo množství emisních povolenek a urychlilo jejich stahování) si prý při řízení schůzí vydobyl renomé.

Zřejmě tím, jak aktivně napomáhal tomu, co může v Česku způsobit odstavení uhelných elektráren a tím nedostatek elektřiny už v roce 2026. Úbytek povolenek a jejich vysoká cena samozřejmě budou způsobovat problémy i v dalších státech. Vždyť Polsko má prakticky jen uhelné elektrárny a Německo by bez nich také zhaslo.

Krok, který ministr Síkela pomáhal prosadit je tak přímým opakem kroků, znamenajících energetickou bezpečnost. A to se v Bruselu zřejmě cení… Jestli se tam cení i to, že Síkelův úřad po téměř dvou letech nedokázal včas předložit Státní energetickou koncepci a ve vší tichosti termín přesunul zatím na březen, známo není.

Za oteplování může člověk. Ale jinak, než tvrdí EU a OSN

Ale ministrovy názory a prohlášení jsou zjevně v pořádku. Tak třeba tenhle: „V Severním moři fouká, větrné elektrárny přispívají k nadprodukci velmi levné elektřiny,“ citoval ministra 2. ledna portál iDnes (zde).

Problém ovšem je, že i německý zelený portál Agora-energiewende (zde) jej usvědčuje v lepším případě z omylu. V horším jde rovnou o lež či dezinformacei, jak je libo. Stačí kliknout na odkaz na Agoru a je vidět, že v období před citací ministra skutečně začalo foukat a to vydatně. V jednu chvíli dokonce občasné zdroje málem pokryly celou německou spotřebu, mezi svátky ovšem patřičně nižší. Ovšem o nějaké nadvýrobě levné elektřiny se nedá mluvit ani náhodou. Online graf výroby a spotřeby elektřiny v Německu také ukazuje, že valná většina větrné elektřiny pochází z pevniny, nikoli z moře.

Je-li Jozef Síkela, po dvou letech bezradného přešlapování na ministerstvu v energetické krizi, úředníky z Bruselu považován za vhodného kandidáta, co na to říct? Potěš pánbůh?

Jen před pár dny vystoupila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen na zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu s tím, že je potřeba obnovit důvěru lidí. A její aparát vypustil ve stejné době informaci o zájmu o Jozefa Síkelu. Člověka, který si plete závěrnou a závětrnou elektrárnu, a vypouští dezinformace o vyrobené elektřině.

Kdybyste to v Bruselu náhodou nevěděli, tak takhle se důvěra opravdu neobnovuje. Takhle se dá jen rychle pohřbít. Dost možná definitivně.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa