
Aktivistické skupiny, mezi jejichž členy patří i některá známá média, jako The Guardian, nebo Newsweek, vypracovaly tři internetové manuály pro klimatické novináře. Proto v médiích čtete a vidíte často velmi zavádějící informace.
„Místo toho, abyste s reportáží čekali na to, až vlna veder začne nebo skončí, vytvářejte povědomí takové možnosti předem,“ je jedno z doporučení, které dává sdružení „Global Heat Health Information Network” (GHHIN, zde). To založila Světová zdravotnická organizace WHO, mezinárodní meteorologická organizace a řada dalších institucí včetně mnoha univerzit. Členy jsou vědci, politici či dobrovolníci. Tenhle návod lze ještě modifikovat, jak ukázala britská televizní relace Good Morning Britain. Protože v Británii v letos červenci žádná vedra nebyla, diskutovalo se v televizi o tom, že loňské teploty jsou ukázkou toho, co přijde, když nedojde ke snížení emisí skleníkových plynů (zde).
Dopad používání těchto propagandistických postupů médii, o kterých informoval portál Syrzdarma.cz (zde) je vidět již několik let. Při bližším prozkoumání navíc nejde v některých návodech jen o propagandu, ale také o přiznané bránění veřejné diskuzi, stigmatizaci názorových odpůrců a v součtu o šíření dezinformací. Tedy toho, proti čemu údajně tvůrci těchto příruček údajně sami vystupují. Zcela nepokrytě to ukazuje manuál Iniciativy Covering Climate Now (zde). K ní patří v tuzemsku často citovaný britský levičácký Guardian, americký Newsweek, nebo globální zpravodajská agentura Bloomberg. Posuďte sami:
„Tam, kde se nelze vyhnout klimatickému popírání – pokud přichází například z nejvyšších úrovní vlády – ukažte, že je kontrafaktuální, ne-li zakořeněné ve zlé víře,“ radí Covering Climate Now pro případ diskuze s někým, kdo není příznivcem teorie o oteplování způsobeném člověkem, jež není jednoznačně prokázaná. (Místo důkazu se v tomto případě uvádí většinová vědecká shoda, o níž je však možné zřejmě s úspěchem pochybovat zde či zde, nebo zde.) V tuzemsku prakticky neznámý termín kontrafaktuální internetový slovník cizích slov vysvětluje takto: „při nejmenším ve fyzice není výše uvedený význam správný. Kontrafaktuální jevy jsou takové, které mohou (nebo nemohou) nastat, ale které v dané chvíli neexistují. Předpona „kontra“ je právě odlišuje od jevů, které fakticky nastaly. Žádný předpoklad, že výchozí situace nepostihuje přesně stav věcí, tam není (zde). A ještě k tomu oponenta novináře vede zlá vůle…
Výborné příklady klimatické manipulace obsahují i doporučení, jak dostat „klima“ do všech možných dalších témat. Autoři příručky k nim přidali i praktické ukázky této manipulace z konkrétních médií. Ač jsou tyto příklady zahraniční, přesně stejné vzorce fungují i v tuzemských médiích. „První velká vlna veder, poháněná změnou klimatu, zachvátila západ Spojených států, svrhla rekordy a ohrožovala životy,“ uvedla například Sarah Kaplanová ve svém článku o vedrech ve Washington Post (zde). Ze CNN pochází další příklad. „Změna klimatu způsobená člověkem zhoršila horké a suché podmínky, které umožňují vznícení a růst požárů. Vědci nedávno oznámili, že miliony akrů spálených lesními požáry v západních USA a Kanadě – oblast zhruba o velikosti Jižní Karolíny – lze vysledovat zpět ke znečištění uhlíkem z největších světových společností vyrábějících fosilní paliva a cement,“ uvedli Derek Van Dam a Rachel Rachel Ramirez (zde). O žhářích a lidské neopatrnosti, které stojí za valnou většinou požárů, však ani slovo…
Stejně tak manipulativní jsou příklady zpráv o hurikánech, což je také tradiční téma i českého zpravodajství. Vzhledem k tomu, že oficiální americké zdroje nepotvrzují nárůst počtu hurikánů (zde a zde), tak zprávy o nich dovedně žonglují s termíny. „S globálním oteplováním bude nad oceány více vodní páry a vodní pára je palivem pro hurikány,“ řekl Xubin Zeng, výzkumník z University of Arizona „To znamená, že v průměru očekáváme větší aktivitu hurikánů, ne nutně z hlediska počtu, ale z hlediska největších hurikánů,“ přidal k tomu Siri Chilukuri, člen environmentální spravedlnosti ve společnosti Grist (zde).
Odpůrci bezhlavého environmentalismu oproti tomu oponují především rizikem nedostatku elektřiny a ekonomickou devastací. Fakta jejich obavy potvrzují. Právě proto potřebují věřící zelené víry propagandistické příručky. Protože bez nich by se jim nedařilo potlačit pravdivé údaje.