Doba čtení:2 m, 38 s

Když budete považovat voliče za hlupáky, kteří nechápou vaše cíle, které jim navíc nedokážete lidsky vysvětlit, můžete vyhrát volby? Jen v případě, že vaši soupeři se budou chovat hloupěji, než vy.

Současná česká vláda má důvěru jen 17procent voličů. Asi jí to stačí, protože nedělá nic pro to, aby jí věřilo víc lidí. Proč ne, je to její svobodná vůle. Jen by přitom nemusela mluvit o tom, že vyhraje další volby. A také by se měla zeptat řadových členů svých stran, zda jsou s jejím postupem spokojeni.

Současná vláda je slepená z pěti partají, jejichž cíle se protínají v jediném místě, tedy v tom, že nesouhlasí s Andrejem Babišem. A pak ještě v podpoře napadené Ukrajiny, zaplať Bůh. O tom, jak těžké je sladit názory uvnitř koalice svědčí kandidátka pro eurovolby, se kterou se je chystá vyhrát společenství ODS – TOP09 – KDU-ČSL. Mít na jedné kartě výrazného kritika Green Dealu Alexandra Vondru (ODS), relativně výrazného kritika Green Dealu Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) a fanatického příznivce Green Dealu Luďka Niedermayera (TOP09) je stejná situace, za jakou prý kdysi stihl lidstvo stavějící babylónskou věž trest zmatení jazyků. Je to prostě do nebe volající pitomost.

Všechny tři strany sice nabízejí jakési vysvětlení tohoto kroku (vyšperkované odmítnutím kandidatury Miroslava Kalouska, který měl prý 12 krajských nominací), ale kulhá na obě nohy. Přesněji nekulhá, jen se tak nějak cuká pohozené v blátě. Protože je za hranicí uvěřitelného. Protože dát si na kandidátku Niedermayera, ale nedat si tam Kalouska jen proto, že jde o volby do europarlamentu je zcela nepochopitelné. Přitom do českého parlamentu či senátu zvolí Kalouska málokdo, ale do europarlamentu jej klidně vyšle spousta lidí. Leč zpět k tomu partajnímu vysvětlení – je zcela nedůvěryhodné.

Zelená ideologie má zdražování elektřiny ve své DNA

Nedůvěryhodné o to víc, že Česko má v parlamentu kočujícím nesmyslně mezi Bruselem a Štrasburkem jen 21 křesel. Z celkových 720. Pár míst z těch 21 přitom urvou Piráti a STAN, kteří hlasují pro drahou elektřinu, likvidaci (nejen) českého průmyslu nebo zrušení práva veta v hlasování EU. K tomu tam chce ODS – o kterou primárně jde – na svých zádech vynést progresivistu Niedermayera? Může to člověk chápat jinak, než jako rezignaci na veškeré logické cíle normální pravicové strany? Za střízliva těžko…

Jako by to samo o sobě nestačilo, vládní strany, především ty tři jakoby pravicové, svůj volební neúspěch sichrují tragickou neschopností cokoli vysvětlit. Třeba proč Němci můžou pálit uhlí, a my ne? Proč máme co nejrychleji přecházet na občasné zdroje energie (OZE), když nejsou schopné zajistit naše energetické potřeby? Proč máme tak drahou elektřinu, když si ji vyrábíme levně? Proč platíme emisní povolenky, když nás to žene k tomu, aby byl provoz uhelných elektráren ztrátový a jejich majitelé je proto uzavřeli, i když nemáme, jak nahradit těch 40 procent elektřiny, kterou nám tyto zdroje dodávají? Proč chceme stavět plynové elektrárny, když celkovými emisemi oxidu uhličitého jsou na tom stejně, jako ty uhelné? Uhlí přitom máme vlastní, ale plyn musíme dovážet…

Ony tyhle věci v podstatě věrohodně vysvětlit nejdou. Možná proto se vláda nenamáhá s tím, aby se o to pořádně pokoušela. Těžko si představit, co by musel Andrej Babiš a jeho ANO udělat, aby příští volby drtivě nevyhráli.