Jaké uhlí zajistí teplo na východě Čech?

Elektrárna Opatovice. Foto: EP Energy

Dodávky hnědého uhlí do Čech z německé těžební firmy Mibrag, která patří do Energetického a průmyslového holdingu (EPH), mají být ještě letos ukončeny. Uhlí z Mibragu se pálí především v opatovické elektrárně, méně pak v teplárně Komořany. Jaké uhlí od ledna 2016 zastavené dodávky z Německa nahradí, není dosud známo.

Mluvčí Elektrárny Opatovice Martin Sýkora serveru iUHLI.cz pouze sdělil, že elektrárna má smluvně zajištěny dodávky paliva od více dodavatelů a v této oblasti neočekává žádné problémy. Dodávky z Německa ale jsou momentálně pro elektrárnu, která mimo jiné zajišťuje teplo pro zhruba 60.000 domácností, zásadní.

Z dostupných materiálů vyplývá, že v Opatovicích se ročně spálí zhruba dva miliony tun uhlí. Z toho 1,4 miliony tun bylo loni z Mibragu a 0,6 milionu tun uhlí dodaly Severočeské doly. Teplárna Komořany spotřebovala 1,1 milionu tun uhlí, z toho 20.000 tun uhlí z Mibragu.

Server iUHLI.cz se ptal i místních politiků, zda o situaci vědí a nepovažují ji za hrozící problém. „Ano, Němci mají asi nyní trochu problém s tím, že u nich těží česká firma, vozí uhlí k nám a sami doma si neprolamujeme limity těžby. Věc řeší majitelé Mibragu s německou stranou, ale ze strany vedení není deklarováno nebezpečí neprovozu Elektrárny Opatovice pro rok 2016,“ sdělil primátor Hradce Králové Zdeněk Fink.

Podle Hospodářských novin nebude shánění dodatečného uhlí příliš obtížný úkol. Opatovice totiž kvůli klesajícím cenám elektřiny radikálně omezí její výrobu a budou využívat uhlí pouze na výrobu tepla. Na to by jim měl stačit necelý jeden milion tun kvalitnější suroviny. Část výpadku v Opatovicích vykompenzují zvýšenými dodávkami z lomu Bílina, kde těží Severočeské doly ze Skupiny ČEZ.

ČEZ totiž své uhelné elektrárny nevyužívá na plnou kapacitu, takže Severočeským dolům zbývá manévrovací prostor pro zvýšení dodávek. V příštím roce by tak do Opatovic mělo z Bíliny směřovat zhruba 700.000 tun. Podle informací HN probíhají jednání i se Severní energetickou, z jejíhož lomu ČSA je stále zásobováno několik tepláren. Podle energetického experta Jiřího Gavora je další možností dovoz z polského Dolu Turów, který se nachází blíž než doly Mibragu.

S prvními dálkovými transporty uhlí Mibrag začal v roce 2012 a od té doby je výrazně rozšířil. Kvůli těmto transportům suroviny se silným podílem vody ale vzniká dodatečná energetická spotřeba a také oxid uhličitý. Vývozy uhlí vyvolávají v Německu silné protesty.

Více o situaci v Německu zde.

Těžební společnost Mibrag provozuje EP Energy. Prokázané zásoby hnědého uhlí Mibragu se pohybují na úrovni 530 milionů tun. Produkce hnědého uhlí společnosti dosahuje zhruba 20 milionů tun ročně, s potenciálním rozšířením až na 25 milionů tun ročně.