Jámu zasypává “pévézetka”

“Pévézetka” se používá většinou jako „prodloužená ruka“ uhelného velkostroje KU300, který je na obrázku. Foto: iUHLI.cz

Pásový vůz zakládací (PVZ) má už v názvu způsob využití. Velmi zjednodušeně se jedná o malý zakladač, který dokáže účinně pomáhat i velkostrojům.

Ve Vršanské uhelné se většina strojů tohoto typu (konkrétně PVZ 2500, kde číslo označuje výkonnost stroje v kubících za hodinu), používá jako „prodloužená ruka“ uhelných velkostrojů KU300. Dá se tak velmi jednoduchým způsobem prodloužit operační rádius velkostroje bez toho, aby se musely často přestavovat linky dálkové pásové dopravy.

Čtěte také:
Hnědé uhlí vystřídají turisté
Z měsíční krajiny do rozkvetlého parku

Za pomoci PVZ se rovněž mohou vyrovnávat výškové rozdíly mezi plání velkostroje a dopravníkové linky. Právě v těchto dnech ale PVZ plní svůj původní účel a zakládá vnitřní výsypku lomu Vršany, konkrétně zasypává dnes už bývalou jímku hlavní čerpací stanice Vršany, která se s postupem lomu přesunula o zhruba sto metrů. Zajímavostí je, že tak jako dnes jímku zasypává PVZ, který spravuje úsek uhlí Vršany, na jaře ji pomáhal hloubit uhelný velkostroj KU300/ K107.

K vyhloubení nové jímky se muselo odtěžit zhruba 55 tisíc kubíků materiálu, na zasypání bude potřeba 47 tisíc kubíků zeminy a stroji to potrvá přibližně dva měsíce. PVZ 2500 je v porovnání s „klasickým“ zakladačem ZP 6600/Z86, který zakládá vnitřní výsypku lomu Vršany, o poznání menší. Váží jen 330 tun, tedy zhruba pětkrát méně než je hmotnost zakladače Z86.

Mohlo by vás zajímat:
Reportáž: Safari na vlastní kůži
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů