Japonsko chce mít funkční energetiku

Japonsko do budoucna posílí v energetickém mixu jádro. Na rozdíl od Japonska, které od něj odstoupí do dvou let. Byť se v Německu, na rozdíl od Japonska, žádná jaderná havárie nestala. Foto: wikipedia.org

Nové uhelné, plynové i jaderné elektrárny a také obnovitelné zdroje. To je energetický plán Japonska do roku 2030. Stejně jako všechny země mimo Evropu tak Japonsko jasně odmítá hazardování s energetikou.

Letos Japonsko uvede do provozu pětici nových uhelných elektráren. V příštích letech je bude následovat dalších 17 uhelných zdrojů. S tím úměrně vzroste také dovoz uhlí do země. Země však nesází jen na uhlí. Naopak, rozkládá svůj energetický mix rovnoměrně.

Čtěte také:
Japonsko se vydává uhelnou cestou
Havárie ve Fukushimě pomohla uhelkám

„Nemůžeme se okamžitě vzdát uhlí jako zdroje energie, ale budeme se snažit jít cestou obnovitelných zdrojů,“ uvedl ministr životního prostředí Šindžiró Kojzumi, kterého cituje Seznam zprávy (zde). Podle deníku počítá Země vycházejícího slunce s tím, že v roce 2030 bude 26 procent elektřiny z uhlí, 27 procent z plynu (stlačeného zemního, LNG) a z jádra by mělo pocházet 21 procent elektřiny. To po havárii elektrárny ve Fukušimě dodává v současnosti méně, než pět procent.

Japonsko nebere na lehkou váhu ani emise. Již v roce 2005 tamní firmy pracovaly na tom, aby do roku 2050 bylo množství emisí z uhlí v zemi poloviční (zde). Mezinárodní energetická agentura (IEA) doporučila Japonsku již v roce 2016, ve snaze snížit emise, opět rozeběhnout v zemi výrobu elektřiny z jádra (zde). Současně IEA doporučovala zemi odklon od uhlí.

Z obnovitelných zdrojů se na ostrovech dá počítat s rozvojem větrných i solárních elektráren. Zajímavou čistou alternativou je do budoucna geotermální energie, které Japonské ostrovy, jako tektonicky aktivní oblast, mají dostatek. Země ji využívá již v současnosti, ale zatím ne ve velké míře. Rozvoj obnovitelných zdrojů, které Japonci vždy vnímali jako doplňkové, spočívá nejen ve snížení celkového množství emisí, ale zejména v tom, že sníží závislost země na importu surovin pro výrobu elektřiny.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj