Role uhlí v japonském energetickém mixu poroste. Podle plánů japonské vlády by měl podíl výroby elektřiny z uhlí v roce 2030 činit 26 procent, podle odhadů Bloomberg New Energy Finance dokonce až 38 procent.
Japonci se havárii jaderné elektrárny Fukušima rozhodli opustit výrobu elektřiny z jádra. Odstavení jaderných elektráren vytvořilo prostor pro uhlí. V současnosti Japonsko plánuje postavit 46 uhelných elektráren o výkonu 21 GW. Země vycházejícího slunce je tak jedinou ze států G7, která od uhlí neustupuje, ale naopak plánuje jeho další rozvoj. Japonsko se také aktivně podílí na podpoře uhelné energetiky v celé oblasti jihovýchodní Asie.
Čtěte také:
Japonci začali těžit na mořském dně
Havárie ve Fukushimě pomohla uhelkám
Japonská politika je terčem kritiky ekologických aktivistů, kteří tvrdí, že by měla země více podporovat obnovitelné zdroje. V roce 2012 místní energetické firmy dostaly nařízeno, že musejí kupovat část elektřiny z obnovitelných zdrojů. Cílem bylo zaplnit propad dodávek elektřiny poté, co země v reakci na neštěstí v jaderné elektrárně Fukušima odstavila veškeré své jaderné reaktory.
Vláda nabídla pro nové elektrárny využívající obnovitelné zdroje dotaci na 20 let, její hodnota však každým rokem klesá, což tlačí na ziskovost solárních elektráren. Řada firem podnikajících v solárním byznysu tak v posledních letech zbankrotovala.
Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj