Doba čtení:2 m, 54 s
Společnost Idemitsu byla před více než 40 lety jedním z prvních investorů do australského surovinového průmyslu.

Jeden z nejdéle působících japonských investorů v australském surovinovém průmyslu. Společnost Idemitsu, zaútočil na politiku vlády australského státu Nový Jižní Wales v oblasti rezervací uhlí. Útok přišel den poté, co těžební gigant BHP varoval, že nová státní politika rezervace uhlí by mohla vést k dřívějšímu uzavření jeho dolu Mount Arthur.

Vláda Nového Jižního Walesu představila novou politiku, která nařizuje každému dolu ve státě rezervovat až 10 % své produkce pro místní výrobce. Původní plán se vztahoval pouze na těžaře, kteří již dodávali uhlí místním výrobcům, ale v polovině ledna byl rozšířen i na vývozce včetně společností Yancoal, Whitehaven a BHP, napsal server afr.com.

Šéf společnosti Idemitsu v Austrálii Steve Kovac prohlásil, že politika Nového Jižního Walesu bude jeho podnik stát značné částky, je nespravedlivá a poškodí ekonomiku státu.

Je nepředstavitelné, že by vláda Nového Jižního Walesu nařídila našemu podniku dodávat do elektráren v Novém Jižním Walesu méně kvalitní uhlí, které neprodukujeme, abychom vyhověli jejím požadavkům. To by mělo za následek značné finanční ztráty, protože bychom byli nuceni nakupovat méně kvalitní uhlí od jiných producentů nebo obchodníků, abychom je mohli dodávat do elektráren – to nedává smysl. Zásahy vlády Nového Jižního Walesu do trhu s uhlím již nyní vytvářejí nerovnost a nespravedlivé zacházení mezi producenty uhlí, kteří obchodují přímo s mezinárodními odběrateli uhlí, a obchodníky s uhlím, kteří obchodují s uhlím na volném trhu,“ uvedl.

Čína si hlídá solární monopol, zakázala export technologií

Podle Kovace jsou dobré vztahy Austrálie s japonskými investory založeny na dlouhodobé stabilitě, nikoli na takových zásazích, jakých jsme byli svědky v minulém roce.

Rozsáhlé a dlouhodobé investice do velkých projektů v oblasti energetiky a zdrojů vyžadují dlouhodobou fiskální stabilitu, vzájemnou důvěru a průběžné konzultace mezi všemi stranami. Pro naši hospodářskou prosperitu je zásadní, aby Austrálie nabízela bezpečné a předvídatelné dlouhodobé investiční prostředí pro současné i budoucí velké projekty. Systém rezervací uhlí navrhovaný vládou Nového Jižního Walesu ztěžuje podnikání a uspokojování požadavků našich dlouhodobých vývozních zákazníků a zároveň podkopává pozici Austrálie jako stabilní a konkurenceschopné investiční destinace,“ řekl.

Státní politika uhelných rezerv měla začít platit od 31. ledna, ale zmatky ohledně této politiky a odpor těžařů přiměly vládu Nového Jižního Walesu odložit její zahájení na polovinu února.

Útok přišel den poté, co těžební gigant BHP varoval, že nová státní politika rezervace uhlí by mohla vést k dřívějšímu uzavření jeho dolu Mount Arthur. Vysocí koaliční poslanci se do těžaře pustili kvůli jeho reakci na nový cenový strop a politiku rezervací uhlí pro pohon státních elektráren.

Austrálie hlásí rekordní zisky z vývozu uhlí

V úterý ráno poslanec za Národní stranu Dave Layzell, který zastupuje na uhlí bohatý region Horní Hunter v Novém Jižním Walesu, uvedl, že společnost BHP uvedla komunitu do napětí hrozbou předčasného uzavření kvůli politice, která bude mít pravděpodobně „nepatrný“ dopad na množství vyváženého uhlí.

Jejich rozhodnutí použít hrozbu předčasného ukončení provozu dolu je naprosto přehnaná reakce, jejímž cílem je získat politický bod na úkor dobré vůle komunity. Je to špatný odraz přístupu společnosti k jejím zaměstnancům a regionům obecně,“ řekl Layzell listu The Australian Financial Review.

„Každá společnost, která vydělává peníze těžbou uhlí v Novém Jižním Walesu a jeho prodejem do zahraničí, má určitou úroveň sociální licence, ale očekáváme, že všechny přispějí k energetickému trhu Nového Jižního Walesu. Obyvatelé Nového Jižního Walesu by nikdy neměli soutěžit se zámořskými zájmy o naše vlastní zdroje,“ dodal poslanec.