Jaro ohlašují břehule

Břehule říční patří do čeledi vlaštovkovitých a je chráněná zákonem jako ohrožený druh. Foto: wikipedi.org Andreas Trepte, www.photo-natur.net

Víte, jak se pozná, že v lomu Vršany už opravdu začalo jaro? Když přiletí břehule. Drobný zpěvný pták z čeledi vlaštovkovitých se přímo do lomu vrací pravidelně, prakticky na stejné místo.

Hejna břehulí, čítající několik stovek ptáků, přilétají každoročně zhruba ve stejnou dobu, kolem třiadvacátého dubna. Letos se kvůli chladnějšímu počasí zhruba o týden opozdili. Až metr hluboké nory si břehule obvykle hloubily do říčních břehů. Jak ale působením člověka jejich přirozená hnízdiště v přírodě zanikala, museli opeřenci hledat náhradní útočiště například v pískovnách nebo v písčitém skrývkovém řezu lomu Vršany.

Čtěte také:
Fotoknihu věnoval důlním mašinám
Házenkářky musely na šachtu

Letos si břehule vybraly dvě místa, jako vždy taková, kde písek není příliš sypký, ani příliš tvrdý. Břehule hnízdí zhruba od května do července a v té době je chráněná, proto i rypadlo K84 těží co nejdál od hnízdících ptáků. Zbývající zeminu velkostroj dotěží až po jejich odletuna podzim, bývá to v září.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Chrání banky klima nebo své zisky?
Strojaři se předháněli v dodávkách pro doly