Je Mládek chytrou horákyní?

Doba čtení:2 m, 7 s

Rozhodnutí ministra Mládka v otázce limitů povrchové těžby uhlí připomíná pověstnou chytrou horákyni. V tomto konkrétním případě se ČEZ prostřednictvím Severočeských dolů nažral a Horní Jiřetín zůstane celý. Zatím. Od zainteresovaných však zaznívají názory, že Mládkova horákyně je spíše hloupá a nadělala víc škody než užitku. Například podle starosty Horního Jiřetína Vladimíra Buřta předložil Mládek absurdní polovičaté řešení, které nechává Jiřetínské na dalších pět let v obrovské nejistotě. Ostrá slova na Mládkovu adresu míří také od ekologů, podle nichž si například Mládek otevřel staré noviny. Spokojenost nečiší ani z odborářů. Naopak od energetických analytiků si ministr vysloužil spíše pochvalu za rozumný kompromis.

Ohlasy analytiků na Mládkovo rozhodnutí si přečtěte zde

Nakolik je Mládkova taktika správná, prověří až budoucnost. V první etapě bude muset ministr svůj návrh obhájit ve vládě. Lze předpokládat, že s premiérem Sobotkou již bylo vše předjednáno. Na Mládka ovšem čeká ještě prubířský kámen v podobě šéfa ANO Andreje Babiše. Zde se ukáže, jestli je Mládek oním líným kaprem nebo dravou štikou, která si umí zjednat respekt. Ministr, který už měl být podle řady spekulací odvolaný, nejspíš není bez šancí. Zvolil totiž mazanou taktiku. Ačkoli se o tom v komentářích a rozborech jeho rozhodnutí zatím nemluvilo, jeho návrh se velmi podobá tomu, který Babišovi ve své studii předestřel největší obchodník s uhlím u nás Petr Paukner. Babiš sice jeho analýzu veřejně nijak nekomentoval, ale tím že ji zveřejnil, je zřejmé, že s ní není v rozporu. Mládkův návrh mu tak nejspíš bude připadat smysluplný a má návrh na úspěch.

O Pauknerově studii čtěte zde

Druhá etapa, tedy rozhodnutí o limitech dolu ČSA, přijde na řadu v roce 2020. U toho již Mládek vůbec nemusí být, takže si maximálně přečte v novinách, že se před lety udělala chyba. Zároveň se ale může změnit politická reprezentace na jiných úrovních, třeba v obecním zastupitelstvu Horního Jiřetína. Tamní občany totiž čekají další roky nejistoty a je otázkou, zda v lidech nezačne hlodat červíček pochybností, zda nebylo lepší přijmout nabídku od těžařů.

Více o nabídce čtěte zde

Pochybnosti mohou přerůst v rozmrzelost, která se může obrátit vůči starostovi Buřtovi. Podle realitních expertů by se totiž s penězi od Severní energetické mohli přestěhovat do nového bytu či domu v některé z okolních lokalit a ještě by jim zbylo dost peněz na pár let příjemného užívání. A měli by klid. Ten chce mít evidentně aspoň na chvíli i ministr Mládek, na kterém bylo při tiskové konferenci hodně vidět, že už chce mít vše za sebou. Ukázalo se, že vedle těžby hnědého uhlí má své limity i odvaha našich politiků.