Jezero Milada se změní v turistický ráj

Doba čtení:1 m, 48 s
Milada policie skok

Jezero Milada. Strážníci městské policie nacvičují záchranu tonoucího. Foto: webové stránky Ústí nad Labem

Ústecká radnice chce postavit mola a přístaviště u jezera Milada, které vzniklo rekultivacemi a je největší v Ústeckém kraji. Peníze na stavbu infrastruktury chce získat z 15 miliard, které na obnovu krajiny po těžbě hnědého uhlí uvolnila pro Ústecký a Karlovarský kraj vláda, napsaly České noviny.

Jezero Milada, které je rozlohou třetím největším jezerem v Česku, bylo zpřístupněno letos na jaře na rekultivovaném území u Chabařovic na Ústecku. Lokalitu si už v první sezoně oblíbily stovky lidí. V budoucnu by se oblast měla stát centrem vodních sportů a rekreace pro celý kraj. U jezera ale není žádná infrastruktura.

Město má projekt již připravený. Počítá s moly pro plavce, ostrůvky pro zvířata a přípojkou elektrické energie. „Je to první krok k tomu, abychom oblast lépe zpřístupnili. Předpokládaný objem finančních prostředků je asi 15 milionů korun bez DPH,“ řekla primátorka Věra Nechybová. Podání žádosti už schválila rada, příští týden ji projednají zastupitelé. Projekt chce město předložit na začátku příštího roku meziresortní komisi, která o něm definitivně rozhodne.

Čtěte také:
Jezero Milada je otevřeno
Policajti u jezera?

Podle Marty Šaškové z ústeckého magistrátu mají být mola mobilní. Město chce zároveň vybudovat elektrickou přípojku k budoucímu přístavišti, elektřinu přivede z asi 1,5 kilometru vzdálené stanice. Dokumentaci k vybudování sítí radnice podle primátorky také připravuje. „Připravujeme další projekty, především na kanalizaci a vodovodní přípojku. I na jejich vybudování se pokusíme získat peníze z ‚ekomiliard‘,“ dodala Nechybová. Radnice věří, že se jí vybudováním infrastruktury podaří k jezeru přilákat investory.

Ložisko hnědého uhlí na území u Milady zůstává. Odhaduje se, že v okolí jezera bylo odepsáno 146 milionů tun uhlí. S jejich vytěžením už se nepočítá. Kvůli těžbě hnědého uhlí padly v okolí Chabařovic do konce roku 1989 tři vesnice. Poslední byly nedaleké Hrbovice.

Jezero Milada je ukázkovým příkladem toho, že po skončení těžby uhlí nezůstává lokalita měsíční krajinou. Rekultivace ji dokážou proměnit v příjemný prostor pro rekreaci a trávení volného času.

ohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jezero Most napuštěné za minutu
iUHLI.tv: Sever Čech bude zásobárnou vody
Jezero Most bude rájem pro rybáře