Jezero Most si lidé rychle oblíbili

Jezero Most vzniklo zatopením lomu po těžbě uhlí. Foto Tomáš Zahálka

Rok po otevření si jezero Most, které vzniklo zatopením lomu po těžbě uhlí, získalo množství příznivců. Vodní plocha s hloubkou přes 70 metrů láká rekreanty, sportovce, kondiční běžce, rodiny s dětmi, cvičí zde hasiči, potápěči i záchranáři.

V okolí jezera vzniklo zázemí pro návštěvníky, v plánu je zřízení kempu. Palivový kombinát Ústí, který je správcem jezera, plánuje další rozvoj oblasti, řekla ČTK mluvčí firmy Hana Volfová.

Čtěte také:
Spor o pozemky okolo jezera Milada
Na rekultivačních jezerech může vyrůst elektrárna

O zájmu o lokalitu svědčí stále plné parkoviště automobilů. Město vytvořilo nedaleko jezera zastávku MHD. Dojet sem lze i po cyklostezce. Během roku přibylo sociální zázemí, k dispozici je dětem vybavené hřiště, nechybí občerstvení. Milovníkům vodních sportů slouží marina v zadním traktu vybudovaná v rámci veřejné zakázky z 15 miliard korun určených pro obnovu krajiny po těžbě uhlí.

Palivový kombinát Ústí společně s městem nyní plánuje další rozvoj oblasti. Zatímco v případě jezera Milada nedaleko Ústí nad Labem vznikla architektonická studie k podobě jeho okolí, pro jezero Most vznikne pouze územní studie pro oblast jižních svahů. „Na jejím základě dojde k vymezení jednotlivých ploch vhodných pro různé využití,“ řekla ČTK mluvčí společnosti Volfová.

Město se stará o úklid jezera, zajišťuje autobusovou linku k hlavní pláži. Koupání je tu podobně jako na jezerech Matylda a Benedikt na vlastní nebezpečí. Kvůli zajištění čistoty vody nechce správce vodní plochy povolit na jezeře rybaření. V příštím roce by u jezera mohl začít fungovat kemp, kde bude stání i pro karavany. Primátor Jan Paparega (ProMOST) věří, že jezero se stane atrakcí, za kterou budou jezdit lidé nejen z města a okolí, ale z celé republiky.