Jezero Most vysychá, pomůže voda z dolu

jezero most_compressed

Hladina jezera se má udržovat ve výšce 199 metrů nad mořem. Foto: mosteckejezero.cz

Už za dva roky se má zpřístupnit veřejnosti jezero Most, které vzniklo zaplavením hnědouhelného lomu. Z jezera se ale odpařuje voda. Stát proto chystá speciální opatření.

Voda se ztrácí odpařováním. Kvůli loňskému horkému létu jí zmizelo tolik, že se musela dopouštět přivaděčem z Ohře, což stálo přibližně sedm milionů korun. Podobnou částku má správce jezera, státní podnik Palivový kombinát Ústí (PKÚ), připravenou i letos. V budoucnu by se ale úbytek vody měl vyřešit tím, že do jezera bude voda přitékat z dolu Kohinoor.

Čtěte také:
VIDEO: Jezero Most napuštěné za minutu
Stát asi převede pozemky u rekultivačních jezer

Na dopouštění máme připraveno pro letošní rok v nejhorší variantě devět milionů korun. Loni to bylo něco kolem sedmi milionů korun. Platíme Povodí Ohře jako dodavateli vody,“ řekl serveru idnes.cz ředitel PKÚ Petr Lenc.

Potíže s vodou vycházejí už z projektu jezera. Od počátku bylo konstruováno jako bezprůtočné, tedy bez vodního přítoku i odtoku, a hladina byla stanovena kótou 199 metrů nad mořem. Dno a stěny bývalého lomu Ležáky se utěsnily a z Nechranické přehrady se šest let nádrž napouštěla až do zmíněných 199 metrů. To přitom není náhodné číslo. „Měla to být kóta, která na základě historických údajů zaručí při průměrném počasí vyrovnanou bilanci přítoků a odparu,“ podotkl Lenc.

Kvůli vysokým teplotám se ale voda odpařuje víc, čímž se hladina snižuje. Její udržení je přitom poměrně složitá záležitost a PKÚ kvůli tomu spolupracuje s vědci několika univerzit. Letos se třeba bude na více místech jezera měřit odpar vody. Společně s předpověďmi počasí a dalšími měřeními tak bude jasné, kdy a kolik vody do jezera připustit.

Do jezera poteče voda z dolu Kohinoor
V budoucnu proto jezero přestane být bezpřítokové. Počítá se s vodou čerpanou z nedalekého bývalého dolu Kohinoor. Zatím se z něj voda odvádí do potoka, PKÚ ale připravil projekt velké kořenové čistírny, která důlní vodu upraví tak, aby se dala používat i pro dopouštění jezera Most. Stačilo by přepnout klapku, zda má voda odtékat do potoka, či do jezera. „Čistírna má stát kolem 100 milionů. Není to kvůli jezeru, jde o projekt spojený s čerpáním důlních vod a vznikla by stejně,“ vysvětlil Lenc.

Mohlo by vás zajímat:
Miladu pravidelně testují otužilci
iUHLI.tv: Sever Čech bude zásobárnou vody
Jezero Most bude rájem pro rybáře