Jiřetín je ohledně nabídky rozpolcený

Horní_Jiřetín_-_Kostel_Nanebevzetí_Panny_Marie Nabídka přestěhování kvůli těžbě hnědého uhlí za limity, kterou dala těžební firma Severní energetická občanům Horního Jiřetína a Černic, je zajímavá. Je lepší než ta z roku 2006 od tehdejší Mostecké uhelné. Serveru iUHLI.cz to řekli lidé z Horního Jiřetína. Ochotu stěhovat se kvůli uhlí ale vyjadřují pouze někteří. Lidem ve městě zároveň vadí spekulant, který skupuje nemovitosti a stěhuje do nich nepřizpůsobivé občany.

Na nabídku nového bydlení by bez váhání kývla důchodkyně, která ale nechtěla uvést své jméno. „Já se chci stěhovat. Je nás víc, třeba sousedka naproti. Podle mně je nabídka krásná, ale někteří lidé říkají, že je to málo. Chtěli by miliony a miliony,“ uvedla. Seniorka nechápe, o co starostovi Jiřetína Vladimírovi Buřtovi jde a vadí jí, že se starosta se zastánci vyjednávání nebaví. „Ptají se pořád těch samých. Za námi už nikdo nebyl,“ dodala.

Čtěte: Pro a proti, rozum proti emocím

Severní energetická nabízí lidem miliony

Sedmatřicetiletá Zuzana žije v obecním bytě a chce v něm zůstat i nadále. „Jsem samozřejmě proti prolomení limitů, protože peníze mě v tuto chvíli nemají jak oslovit, žádné totiž nedostanu. Nabídka je pro místní určitě zajímavější než ta z roku 2006, to každopádně. Jiřetín se bez další těžby uhlí za limity obejde,“ míní. „Už by se mělo rozhodnout, protože nejistota je v Horním Jiřetíně opravdu velká. Ať přijde někdo a řekne, ano, můžete tady žít. Můžete žít bez obav, těžit se nebude. Nebo naopak, musíme vás odsud dostat. Pak budou lidi v klidu a pohodě,“ uzavřela Zuzana.

Také podle třicetileté Lucie je nabídka těžařů lepší než ta z roku 2006. Pokud to však nebude nezbytně nutné, kvůli těžbě uhlí se stěhovat nechce. „Momentálně nás varianta vzít si peníze a jít bydlet jinam neláká.Souhlasím s tím, co říká současné zastupitelstvo, tedy s jejich jasným postojem bourání domů kvůli uhlí,“ říká Lucie.

Sedmatřicetileté Janě se nabídka Severní energetické líbí, na tu předchozí od Mostecké uhelné už si vůbec nepamatuje. „Prolomení limitů ale nechci. Jsem proti bourání domů. Blízkost lomu ČSA mi vadit nebude. Když se lom zrekultivuje, tak bude krajina pěkná,“ dodává. To potvrzuje Zuzana, podle níž se krajina v regionu hodně zlepšila, a to už koncem 80. let. Lucie připomíná, že příroda byla zdevastována kombinací těžby a chemických závodů.

Shodně uvedly, že pokaždé se najde někdo, kdo bude jednoznačně proti bourání domů a na nabídkou těžařů nikdy nepřistoupí. „Pokud ti nám zachrání to, že se nebudeme muset stěhovat, tak se nemáme čeho bát. Spousta lidí na nabídku ale určitě bude slyšet,“ dodala Lucie.

Mohlo by vás zajímat: Zničí spekulant Jiřetín?

Problémem Horního Jiřetína také podle oslovených může být fakt, že podnikatel Milan Nečas v Jiřetíně skupuje nemovitosti. „Toho nám byl čert dlužen. Do města vůbec neměl přijít. Jsou tam lidé nepřizpůsobiví. Hlásal, že všichni mají práci. Všichni jsou tam přitom na sociálních dávkách,“ dodává Zuzana.