Někteří lidé z Horního Jiřetína se chtějí kvůli těžbě uhlí přestěhovat. Vadí jim dlouholetá nejistota vedle těžební jámy. Podepisují se proto pod petici, v níž požadují spravedlivé vyrovnání s těžební společností Severní energetická. Server iUHLI.cz má petici k dispozici.
„Dosavadní postoj mediálně známých ´zastánců´ Horního Jiřetína, kteří odmítají na toto téma jakákoli jednání, vyznívá stejně, jako postoj zástupců Řecka v Evropské unii – naše pozice se stále jen horší a komplikuje. Nově nám hrozí minimálně dalších pět let nejistoty. Zmíněné ´zastánce´ pak čeká ještě dalších pár let pochybné slávy,“ uvedl organizátor petice Pavel Gruber. Petice je určena šéfům koalice.
Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) totiž navrhuje řešení, které se nelíbí nikomu. Ani těžařům a horníkům, ani občanům Horního Jiřetína a ekologickým aktivistům. Chce totiž, aby se rozhodnutí o prolomení těžebních limitů o další těžbě na lomu ČSA odložilo o pět let na rok 2020.
Čtěte také: Jiřetín je ohledně nabídky rozpolcený
Jak vnímá složitou a nekonečnou debatu o uhlí veřejnost, zjišťoval nový průzkum veřejného mínění agentury Ipsos, který si zaplatilo hnutí Greenpeace. Ukázal, že názory Čechů na limity těžby se za rok nezměnily. Zhruba 70 procent Čechů odmítá bourání obcí kvůli těžbě uhlí. Opačný názor vyslovilo 14 procent dotázaných.
Jiný průzkum loni zpracovala společnost IBRS. Podle něj je téměř 70 procent Čechů pro využívání hnědého uhlí i v budoucnu a více než polovina oslovených nebyla ochotna si v budoucnu za elektřinu, pokud by byla vyráběná z jiného zdroje než z hnědého uhlí, připlatit. Pro rychlý útlum těžby se vyslovila zhruba pětina dotázaných.
Petici si stáhněte zde.
Mohlo by vás zajímat:
Pro a proti, rozum proti emocím
Severní energetická nabízí lidem miliony