Doba čtení:1 m, 43 s
Ilustrační foto: Miningglobal.com
Ilustrační foto: Miningglobal.com

Uhlí zůstane i v dohledné budoucnosti nejdůležitější součástí jihoafrické energetiky. I přesto by měla Jihoafrická republika přemýšlet o tom, jak 60 miliard tun disponibilních zásob uhlí co nejlépe využít a mít z nich co největší zisk. Tvrdí to jeden z členů jihoafrické Rady pro vědecký a průmyslový výzkum Johan de Korte.

V současné době JAR produkuje zhruba 261 milionů tun uhlí ročně. Z toho zhruba 130 milionů tun využívá státem vlastněná energetická společnost Eskom ve svých uhelných elektrárnách, dalších 40 milionů tun putuje do provozů jihoafrické energeticko-chemické skupiny Sasol a přibližně 71 milionů tun uhlí jde na export.

JAR produkuje zhruba 261 milionů tun uhlí ročně

De Korte poukazuje na skutečnost, že díky exportu putuje do státní ekonomiky zhruba 50 miliard randů, v přepočtu asi 85 miliard korun. Bohužel situace na světových trzích nutí společnosti snižovat ceny, přičemž jejich růst se očekává až od roku 2017.

Čtěte také: Šéf Glencore: Uhlí bude záchranou pro chudé

De Korte ale zároveň upozornil na to, že uhelné zásoby v uhelné pánvi ve střední části Jihoafrické republiky, kde dnes těží největší uhelné společnosti, vystačí jen zhruba do roku 2040. Ne všechny doly ale se svou těžbou vydrží až do tohoto data. „To samozřejmě znamená, že musíme začít s průzkumem i na dalších místech. Už dnes některé společnosti rozšiřují těžbu do dalších oblastí, například do Botswany, kde se očekávají další poměrně rozsáhlé uhelné zásoby,“ dodal De Korte. Důležitá je ale podle jeho slov i kvalita uhlí z nových nalezišť.

Největší jihoafrické elektrárny budou i v budoucnu potřebovat ročně kolem 30 milionů tun uhlí, stejně tak skupina Sesol předpokládá, že její roční spotřeba uhlí se bude i nadále pohybovat na úrovni 40 milionů tun. „Proto by jihoafrické těžební společnosti, obchodníci i vládní orgány měli postupovat společně, aby byla zajištěna rovnováha mezi exportem a potřebou uhlí pro vlastní použití, protože jde nejen o příjmy ekonomiky, ale také o pracovní místa v Jihoafrické republice,“ upozornil De Korte.

Mohlo by vás zajímat:
Největší africký uhelný lom je v Mosambiku