Doba čtení:2 m, 3 s
EPH Daniela Křetínského chce v Česku darovat respirátory, roušky a další pomůcky městům, ve kterých zajišťuje dodávky tepla, tedy především Praze, Plzni, Hradci Králové, Pardubicím, Chrudimi, Mostu a Litvínovu. Foto: epholding.cz

Skupiny J&T a Energetický a průmyslový holding (EPH) dají na boj proti šíření nového koronaviru v Česku a na Slovensku 215 milionů korun (osm milionů eur). Firmy využijí svoje kontakty v Číně, v první fázi se zaměřují na objednávky roušek, respirátorů, ochranných rukavic, obleků, brýlí nebo testovacích sad.

Využili jsme svých kontaktů v Číně a prostřednictvím našich partnerů jsme se pokusili zajistit pro obě země alespoň to nejdůležitější. Jsem rád, že dnes můžu říct, že některé objednávky materiálu, za který jsme zaplatili první čtyři miliony eur, máme potvrzeny a již také uhrazeny a hledáme způsob, jak je dostat do země,“ uvedl dnes jeden ze zakladatelů J&T Patrik Tkáč.

Čtěte také:
Křetínského čeká tvrdé vyjednávání s německou vládou
Klimatické šílenství emise nesníží

Společnosti postupně budou informovat o množstvích a typech objednávek zdravotnické pomoci a distribuovat je prostřednictvím nadací a krizových štábů obou států. Podle Tkáče se jedním z největších problémů ale ukazuje doprava materiálu z Číny. „Není vyloučeno, že nakonec budeme muset požádat vlády o spolupráci při získávání povolení,“ podotkl.

J&T plánuje materiál distribuovat prostřednictvím své Nadace J&T, Nadácie Poštovej banky a Nadácie JOJ. EPH pak využije na Slovensku Nadáciu EPH, v Česku chce darovat materiál městům, ve kterých zajišťuje dodávky tepla – tedy především Praze, Plzni, Hradci Králové, Pardubicím, Chrudimi, Mostu a Litvínovu. „Předpokládáme, že především respirátory použijí pro potřeby zdravotnických zařízení. Představitele těchto municipalit budeme kontaktovat po doručení materiálu do ČR,“ uvedl většinový akcionář EPH Daniel Křetínský.

Mluvčí EPH Daniel Častvaj. dodal, že zbývající část vyčleněné částky jsou majitelé J&T a EPH připraveni směřovat do oblastí a forem pomoci, které krizové štáby obou zemí označí za prioritní. „Zatímco dnes se jedná především o ochranné prostředky, již za několik dní mohou chybět nemocniční lůžka či zdravotnické vybavení,“ dodal.

Česko chce z Číny letecky přepravit i další zdravotnický materiál. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v úterý na twitteru uvedl, že jeho resort má v Číně zajištěných přes 30 milionů roušek, šest milionů respirátorů, 250.000 ochranných obleků a brýlí a další materiál. Pomoc zaplatila i další soukromá společnost PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Mohlo by vás zajímat:
Nové elektrické náklaďáky pro důl Conuma Coal
Autonomní náklaďák nemá ani kabinu
Služební auto obra Koloděje