Doba čtení:2 m, 24 s

Evropská komise si představuje dialog s občany členských států spíš jako monolog. Konzultace o „uhlíkové neutralitě“ to ukazuje úplně jasně.

Napište nám, co si myslíte. Možná si to přečteme. Ale spíš ne. To je napsáno mezi řádky zprávy, kterou Evropská komise vyhlásila veřejnou konzultaci na téma bezpodmínečného vnucení „uhlíkové neutrality“ členským zemím a jejích obyvatelům. Z unijního rozpočtu má přitom na tenhle absurdní projekt jít bilion eur v průběhu deseti let. Bilion eur! Ale lidé v Evropě do toho podle bruselských komisařů nemají co mluvit. Posuďte sami.

Čtěte také:
Čína staví uhelné elektrárny s výkonem 226 GW
Mongolsko staví uhelnou trať do Číny

„Komise zahajuje veřejnou konzultaci o budoucím evropském klimatickém paktu. Veřejnost bude mít prostřednictvím této konzultace možnost zapojit se do společného koncipování této právní úpravy,“ píše se ve zprávě Evropské komise ze 4. března. Od toho dne běží 12týdenní lhůta pro příjem názorů a návrhů veřejnosti v rámci konzultace. Vyprší 26. května.

Podle citovaného výroku má každý občan členské země EU možnost se „zapojit do společného koncipování této právní úpravy“. To zní nadějně, jakkoli jsme si všichni vědomi, že termín „společné koncipování“ má mezi 446 miliony lidí jistá omezení. Jenže skutečnost v podání eurokomisařů (včetně Evy Jourové z České republiky) je ještě podstatně omezenější. Dá-li se to tak říct:

„Komise proto dnes zahajuje veřejnou konzultaci o novém evropském klimatickém paktu, rozsáhlé iniciativě zaměřené na to, aby občané a zúčastněné strany měli možnost vyjádřit se a zapojit se do navrhování nových opatření v oblasti klimatu, sdílet informace, zahájit činnost na místní úrovni a představit řešení, která mohou být přejata.“ (zde)

Čtete správně. O tom, že by bylo pro Komisi něco závazné, tam není ani slovo. V Čechách tohle popisujeme hláškou vzniklou z názvu pořadu Miroslava Donutila „Ptejte se mě, na co chcete, já na co chci, odpovím“.

Evropská komise je evidentně předem rozhodnutá, co chce zavést. Názory Evropanů jsou jí zcela ukradené. Opakuje se tak situace známá ze schvalování takzvané protiteroristické směrnice, která s jedinou výjimkou omezila pouze lidi dodržující zákony. Tehdy také probíhala veřejná konzultace, jejíž výsledky Komise a Evropský parlament nebrali vůbec v úvahu (více například zde).

Jediný, kdo při současném rozložení sil může zarazit aktivismus a v důsledku protievropské záměry Komise a Evropského parlamentu, jsou vlády členských států. Jejich schválení je totiž k přijetí Zelené dohody a „klimatické neutrality“ také potřeba. Čím však do Bruselu dojde názorů v rámci veřejné konzultace, tím lépe. Žádný bruselský ouřada, nebo poslanecký aktivista, nebude pak moci tvrdit, že Češi s „klimatickými“ nařízeními EU souhlasí. Což by rádi tvrdili i tuzemští aktivisté.

K čemu tedy jsou veřejné konzultace v EU? Zcela zřejmě k tomu, čemu se říká zástěrka. Něco jako jsou volby v Severní Koreji. Ve skutečnosti eurokomisaře názory Evropanů vůbec nezajímají. A osudy také ne. Fakta to ukazují jasně. Bohužel.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa