Doba čtení:1 m, 49 s

Zatím na svých účtech za elektřinu nepozorujeme nějaký prudký růst cen elektřiny, ale s vyššími a vyššími cenami bychom v příštích létech měli počítat.

O rostoucích tržních cenách elektřiny si v tisku a v médiích čteme stále častěji, i když zatím asi platí, že je to více odborná veřejnost než ta laická, která vývoj cen elektřiny pravidelně sleduje.

Čtěte také:
Bohemia Energy zdraží od října elektřinu
Doba levné elektřiny končí

A je co sledovat, protože v tomto čase například cena kontraktů na dodávku elektřiny pro příští rok (2019) v tzv. základním režimu (baseload) prorazila hranici 50 eur za megawatthodinu (EUR/MWh).

To tu dlouho nebylo. Naposledy byla cena elektřiny v režimu baseload na 50 eurech někdy na konci roku 2011.

Kam může cena elektřiny ještě růst? Aniž bychom se v tomto okamžiku pokoušeli o nějaké analýzy, lze konstatovat, že v minulých létech odborníci zmiňovali cenu mezi 70 a 80 EUR/MWh jako takovou, která by údajně pokrývala nové investice do výroby elektřiny bez jakékoliv jiné podpory (jak ji známe např. u obnovitelných zdrojů).

Dodejme, že jde o cenu velkoobchodní, která se v cenách elektřiny pro konečné zákazníky projevovala zatím tak ze 30 až 40%. Nyní její podíl bude narůstat. Naštěstí pomaleji než na trhu, protože prodejci elektřiny obvykle nakupují poměrně dlouho dopředu.

Graf č.1: Vývoj cen kontraktů CAL-19 na dodávku elektřiny na rok 2019 v režimu baseload.

Zdroj: energetická butrza v Lipsku, EEX (European Energx Exchange; www.eex.com )
Pozn.: Cena elektřiny na osy je uvedena v EUR/MWh.

Graf č.2: Struktura světového využití primárních energetických zdrojů v uplynulých desetiletích

Zdroj: BP Statistical Review of World Energy 2018
Pozn 1: osa x: letopočet 1992 až 2017, osa y: spotřeba v milionech tun ropného ekvivalentu (Mtoe – jednotka energie, kterou vydá 1 milion tun ropy při spalování)

Graf č.3: Světová spotřeba uhlí v energetice a jeho těžba

Zdroj: BP Statistical Review of World Energy 2018

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje