Zatím na svých účtech za elektřinu nepozorujeme nějaký prudký růst cen elektřiny, ale s vyššími a vyššími cenami bychom v příštích létech měli počítat.
O rostoucích tržních cenách elektřiny si v tisku a v médiích čteme stále častěji, i když zatím asi platí, že je to více odborná veřejnost než ta laická, která vývoj cen elektřiny pravidelně sleduje.
Čtěte také:
Bohemia Energy zdraží od října elektřinu
Doba levné elektřiny končí
A je co sledovat, protože v tomto čase například cena kontraktů na dodávku elektřiny pro příští rok (2019) v tzv. základním režimu (baseload) prorazila hranici 50 eur za megawatthodinu (EUR/MWh).
To tu dlouho nebylo. Naposledy byla cena elektřiny v režimu baseload na 50 eurech někdy na konci roku 2011.
Kam může cena elektřiny ještě růst? Aniž bychom se v tomto okamžiku pokoušeli o nějaké analýzy, lze konstatovat, že v minulých létech odborníci zmiňovali cenu mezi 70 a 80 EUR/MWh jako takovou, která by údajně pokrývala nové investice do výroby elektřiny bez jakékoliv jiné podpory (jak ji známe např. u obnovitelných zdrojů).
Dodejme, že jde o cenu velkoobchodní, která se v cenách elektřiny pro konečné zákazníky projevovala zatím tak ze 30 až 40%. Nyní její podíl bude narůstat. Naštěstí pomaleji než na trhu, protože prodejci elektřiny obvykle nakupují poměrně dlouho dopředu.
Graf č.1: Vývoj cen kontraktů CAL-19 na dodávku elektřiny na rok 2019 v režimu baseload.
Graf č.2: Struktura světového využití primárních energetických zdrojů v uplynulých desetiletích
Graf č.3: Světová spotřeba uhlí v energetice a jeho těžba
Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje