Doba čtení:1 m, 21 s

Energetický regulační úřad (ERÚ) je správním úřadem pro výkon regulace v energetice. Instituce ale už roky budí velké vášně, a nic nenasvědčuje tomu, že by měly ustat.

Když přesně před rokem začal fungovat nový orgán vedení Energetického regulačního úřadu, tzv. rada ERÚ, byla tato novinka prezentována jako konec neklidné doby prezentované „vzpurnou“ Alenou Vitáskovou, která na rady politiků dala méně, než bylo zřejmě přijatelné.

Čtěte také:
ERÚ chce cenová rozhodnutí i pro teplárny
ČEZ změnil etický kodex podle ERÚ

Tvůrci změn se zaklínali zklidněním situace, profesionálním soustředěním úřadu na podstatná témata, jakým byla příprava cenových pravidel pro další regulační období, a hlavně nezávislostí a objektivností úřadu.

A nyní po dvanácti měsících se rada ERÚ zmítá v personální nejistotě a zmatcích, po rychlé a procedurálně zpochybnitelné výměně na postu předsedy ERÚ (dosavadní předseda úřadu, Vladimír Outrata, byl nahrazen Vratislavem Košťálem), kterou vláda uskutečnila od 1. srpna.

Lze současné dění spojovat s dříve deklarovaným posilováním nezávislosti úřadu, nebo spíše naopak? Bude mít úřad ještě čas na hlídání cen energií?

Graf č.1: Struktura světového využití primárních energetických zdrojů v uplynulých desetiletích

Zdroj: BP Statistical Review of World Energy 2018 Pozn 1: osa x: letopočet 1992 až 2017, osa y: spotřeba v milionech tun ropného ekvivalentu (Mtoe – jednotka energie, kterou vydá 1 milion tun ropy při spalování)

Graf č.2: Světová spotřeba uhlí v energetice a jeho těžba

Zdroj: BP Statistical Review of World Energy 2018

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje