Doba čtení:1 m, 44 s
Pražský městský soud projednává českou obžalobu od listopadu 2018. Foto: wikipedia.org Dezidor

Pražský městský soud pravomocně zastavil stíhání podnikatelů Marka Čmejly a Jiřího Diviše v případu Mostecké uhelné společnosti (MUS). Důvodem je jejich předchozí trest, který muži dostali ve švýcarské větvi kauzy. Se třemi zbylými obžalovanými – manažery Antoniem Koláčkem, Oldřichem Klimeckým a exnáměstkem ministra průmyslu Robertem Sýkorou – bude české trestní řízení pokračovat.

Bylo rozhodnuto o zastavení jejich trestního stíhání pro nepřípustnost, neboť začali vykonávat podmíněné tresty odnětí svobody a podmíněného peněžitého trestu, které jim byly uloženy ve Švýcarsku,“ sdělil serveru Aktuálně.cz ke Čmejlovi a Divišovi mluvčí soudu Adam Wenig. Švýcarská justice loni v létě změnila původní nepodmíněné tresty vězení na dvouletou podmínku pro Čmejlu a dvacetiměsíční podmínku pro Diviše.

Česká obžaloba tvrdí, že Koláček, Diviš, Čmejla, Klimecký a Petr Kraus ovládli těžební společnost jejími vlastními penězi. Údajně vytvořili nepřehlednou strukturu firem, aby zastřeli, že nejpozději od května 1998 vlastnili nebo měli pod kontrolou nadpoloviční většinu akcií MUS. Poté údajně vyčkali, až cena akcií klesla, a od státu odkoupili jeho podíl přes firmu Investenergy za výrazně nižší cenu. Česku tím podle státního zástupce způsobili škodu nejméně 3,2 miliardy korun. Prodej státního podílu v MUS firmě Investenergy schválila v červenci 1999 vláda současného prezidenta Miloše Zemana.

Švýcaři žádají o uznání Koláčkova rozsudku

Krausovo stíhání v české větvi bylo už dříve rovněž zastaveno poté, co ve Švýcarsku nastoupil do vězení za prakticky totožně popsaný skutek.

Pražský městský soud projednává českou obžalobu od listopadu 2018. Loni na podzim už počítal s přednesem závěrečných řečí, avšak Koláček vypověděl plnou moc svým advokátům a hlavní líčení se muselo odložit. Pokračovat má v březnu a červnu. „S ohledem na stadium trestního řízení lze očekávat možnost závěrečných řečí a další průběh nelze předvídat,“ řekl mluvčí soudu.

Švýcarský soud potrestal už v roce 2013 za podvodné ovládnutí MUS a praní špinavých peněz Čmejlu, Diviše, Koláčka, Krause, Klimeckého a Belgičana Jacquese de Grooteho. De Groote jako jediný dostal pouze peněžitý trest, ostatní byli odsouzeni k odnětí svobody. Všichni muži vinu odmítají.