Kdo je Petr Paukner?

[et_pb_section admin_label=”section”][et_pb_row admin_label=”row”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Text” background_layout=”light” text_orientation=”left” text_font_size=”14″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]
Petr Paukner. Foto: Carbounion Bohemia

Koordinuje Paukner své kroky s Andrejem Babišem? Foto: Carbounion Bohemia

 

Kdo je vlastně Petr Paukner, který spolu s podnikateli Petrem Otavou a Martinem Ulčákem nabízí státu, že budou provozovat černouhelnou firmu OKD, pokud projde insolvencí a zbaví se nevýhodných závazků?

Paukner je největší tuzemský obchodník s uhlím. Je jediným vlastníkem a jednatelem společnosti Carbounion Bohemia. Firma obchoduje s hnědým uhlím ze severočeské i sokolovské pánve, a to s tříděným i s prachovým. S hnědým uhlím firma obchoduje v ČR, na Slovensku, v Německu, Rakousku, Maďarsku, Slovinsku, Chorvatsku a Polsku. Carobounion Bohemia obchoduje i s černým uhlím, jde především o dovozy z Ruska a lokální zastoupení firmy BHP pro dovoz australského koksovatelného uhlí do střední Evropy. Firma dováží černé uhlí i z Polska.

Čtěte také:
Paukner: Za OKD stojí stále Bakala
Paukner pomohl Babišovi. Opravdu zdarma?

Od roku 2000 Carbounion Bohemia obchoduje i s elektrickou energií, a to v tuzemsku i v zahraničí. V této oblasti se firma vypracovala mezi nejvýznamnější hráče na českém a slovenském trhu a obchod s elektrickou energií je druhým nejvýznamnějším pilířem činnosti firmy. Společnost využívá vazby dodávek uhlí a protiodběrů elektrické energie u řady tepláren v ČR, a to zejména po akvizici firmy Emeran 1860, která mnohé teplárny zásobuje uhlím.

Paukner má zajímavé spojení se současným ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Před necelým rokem pro něj totiž vypracoval bilanci těžby a spotřeby hnědého uhlí v České republice, na jejímž základě Babiš změnil svůj názor na prolomení limitů těžby hnědého uhlí. Paukner analýzu údajně vypracoval zcela zdarma, což vyvolalo řadu pochybností.

Ty se nyní dostávají znovu na stůl, když Paukner projevil zájem o vstup do OKD. O její budoucnosti a případné finanční pomoci od státu bude totiž velkou měrou rozhodovat právě Babiš.

[/et_pb_text][et_pb_text admin_label=”Text” background_layout=”light” text_orientation=”left” text_font_size=”14″ background_color=”#ddd7c3″ use_border_color=”on” border_color=”#000000″ border_style=”solid” custom_padding=”10px|15px|10px|15px” text_font=”|on|||”]

Petr Paukner

Narodil se 28. srpna 1955. Vystudoval zahraniční obchod na Vysoké škole ekonomické v Praze. Pracoval v podniku zahraničního obchodu Metalimex, který obchodoval se surovinami. Po pádu komunismu se ve zprivatizovaném Metalimexu stal generálním ředitelem a předsedou představenstva. Později byl ředitelem společnosti Coal Energy, kterou v roce 2001 založily firmy ČEZ, Severočeské doly Chomutov, Mostecká uhelná společnost, Sokolovská uhelná a Pauknerova firma Carbounion Bohemia.

Coal Energy patřila ve své době mezi největší obchodníky s elektřinou v ČR, v dubnu 2009 ji ale valná hromada poslala do likvidace. Kromě společnosti Carbounion Bohemia zasedá ve statutárních orgánech dceřiných firem Carbosped, Humatex a Emeran 1860. Dále je v obchodním rejstříku například veden jako člen dozorčí rady PURS akciová společnost. O Pauknerovi se v tisku běžně píše jako o miliardářovi. K jeho velkým koníčkům patří fotbal, mimo jiné je vlastníkem prvoligové Dukly Praha.

[/et_pb_text][et_pb_text admin_label=”Text” background_layout=”light” text_orientation=”left” text_font_size=”14″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Mohlo by vás zajímat:
Otava a Paukner mají zájem o část OKD
Práce pro horníky nebude, bojí se lidé
Pouštní energetická iluze se rozplynula

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]