Kdo řeší, a kdo nakonec rozhodne?
Uhlí, které se nachází za takzvanými limity těžby, by se v případě jejich prolomení dotklo obyvatel Horního Jiřetína a Černic. V případě plného prolomení na lomu ČSA by se bagry přiblížily k Litvínovu a chemičce. Prolomení na Bílině okolním obcím nevadí vůbec, s těžaři žijí ve vzájemně prospěšné symbióze. Limity teď ale řeší kdejaké zastupitelstvo. Třeba v Ústí nad Labem. Ve svém blogu to napsala Iva Rambousková.
Pan ministr průmyslu Mládek už vůbec nezmiňuje možnost referenda, o níž mluvil krátce před svým jmenováním do úřadu. A je to dobře. Bylo by nesmyslné, aby o osudu Mostecka rozhodovali lidé třeba na Šluknovsku nebo Litoměřicku. Úplnou utopií by bylo celonárodní referendum.
Zajímavá bude podle Rambouskové určitě debata v pondělí 23. února, kdy se koná veřejné zasedání zastupitelstva v Horním Jiřetíně. Už teď je město s více než 2000 obyvateli rozpolcené. I hospody se prý dělí na ty, kde spíš popíjejí odpůrci či zastánci těžby. Největší jistotou by ale paradoxně mohlo být prolomení limitů. Otázka stojí spíš tak, a tvrdí to řada nestranných odborníků z vědecké obce, kdy bude to uhlí v lomech ČSA a Bílina vytěženo?
Rozhodnout by mohla vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD). Nebo spíš vláda ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše? Ten horníkům zatopil už s horním zákonem a o nějakém bourání nechce zatím vůbec slyšet. Má ale ve straně určitě odborníky, kteří makají. Třeba mu 30. června předloží materiál, který doporučí prolomení limitů, a Babiš se Sobotkou je poslechnou. Ta fakta budou spíš exaktní. Rozhodnutí čistě politické. Mohla by pomoci kalkulačka prezidenta Zemana, dodává bloggerka.
Související články