Doba čtení:1 m, 42 s
Expozice důlního záchranářství v Landek parku. Foto: pozary.cz

Více než sto let staré dýchací a oživovací přístroje představuje Expozice důlního záchranářství v Landek parku v Ostravě-Petřkovicích. Připomíná jak historickou techniku a její vývoj, tak práci samotných záchranářů – jejich výcvik i záchranné akce v dolech.

Landecká expozice báňského záchranářství je největší svého druhu na světě. Návštěvník si může prohlédnout skutečnou důlní záchranářskou základnu, záchranářskou dýchací a oživovací techniku. Některé vystavené přístroje představují sběratelské unikáty mezinárodního významu. Nejstarší dochované dýchací přístroje pocházejí z roku 1884 a například těžká potápěčská souprava Siebe-Gorman z roku 1920 ve vynikajícím stavu je trvalým předmětem zájmu odborníků i milovníků historie potápění a staré techniky vůbec.

Čtěte také:
Záchranáři cvičili v solném dole v Rakousku
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?

Expozice se ale nezabývá jen historií. Je také průřezem vývoje novodobé dýchací a záchranářské techniky. Nechybí ani výbuchovzdorné hráze a další technologie zvyšující bezpečnost práce v podzemí.

„Máme tady sbírku veškerých dýchacích přístrojů, které byly vyrobeny v 19. a počátkem 20. století. Jsou to přístroje různých firem a je to jediná expozice dýchací techniky na světě. Také ohlas zahraničních návštěvníků, že se něco takového pro další generace dochovalo, je dost velký,“ uvedl bývalý důlní záchranář a dnes průvodce František Havlas. „V dole se vyskytuje celá řada plynů. V prvé řadě je to ten strašák metan, který sice není jedovatý, ale je dost výbušný. Pak se tam může vyskytnout sirovodík, oxid uhličitý a v případě požáru oxid uhelnatý. Proto ti důlní pracovníci mají ten svůj osobní sebezáchranný přístroj,“ vysvětluje Havlas.

Součástí expozice je také pietní památník záchranářů, kteří zahynuli při výkonu svého povolání, ve chvílích, kdy se snažili zachránit své bližní. Pamětní desku se jmény 101 členů báňské záchranné služby navrhl známý výtvarník Kurt Gebauer. V pietní síni se odehrávají i slavnostní události související s báňskou záchrannou službou, například vyznamenávání zasloužilých záchranářů.

Mohlo by vás zajímat:
Lomem ČSA se proháněli psi
V bývalém lomu dnes cvičí potápěči a záchranáři
Důl OKD si „zahrál“ v korejském filmu

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa