Doba čtení:1 m, 54 s
Na nového českého premiéra Andreje Babiše čeká hned na začátku mandátu důležité rozhodnutí: kdo zaplatí výstavbu nových jaderných bloků v Česku. Foto: vlada.cz

Pokud se má nový reaktor v Dukovanech stihnout včas, musí začít ČEZ s výběrem firmy, která ho postaví, již na jaře. Čeká se lítý boj o zakázku za stovky miliard korun, ale stále se neví, kdo je zaplatí.

Na nového českého premiéra Andreje Babiše čeká hned na začátku mandátu důležité rozhodnutí: kdo zaplatí výstavbu nových jaderných bloků v Česku. S jejich výstavbou počítá státní energetická koncepce. Prioritou jsou Dukovany, jejichž současné bloky začnou dosluhovat již kolem roku 2035. Politici se ale s ČEZ už pět let nemohou shodnout, kdo projekt s nejistou návratností a vysokou cenou zaplatí. A zatím to nevypadá, že by se tato shoda blížila, uvedl server iHned.cz.

Čtěte také:
Babiš jednal s Jihokorejci o jádru
Kauza lithium byla jen předvolební cirkus

Můj názor je čtyři roky stejný. ČEZ by měl vzít Dukovany, ocenit je, vložit do stoprocentní dcery a udělat tendr na dodávku technologie a financování. Nadále tohle budu prosazovat, ale pro mou vládu to teď není priorita,“ uvedl Babiš.

Cena dostavby jednoho bloku Jaderné elektrárny Dukovany se odhaduje na 200 miliard korun. Vedení ČEZ v minulosti dalo jasně najevo, že firma nové jaderné bloky nemůže financovat bez státních garancí. Schválením tak velké a riskantní investice bez státních garancí by firmě hrozily žaloby od menšinových akcionářů, kteří v ČEZ drží přibližně 30 procent. Manažeři proto začali připravovat studii na možné rozdělení firmy. Jeden scénář by mohl být, že stát od ČEZ odkoupí projekt na dostavbu nového reaktoru, která pak proběhne v jeho režii. Druhou možností je rozdělení ČEZ, na jehož konci by část firmy ze 100 procent ovládal stát a mohl by jí pak bez obavy z menšinových akcionářů výstavbu nařídit.

Dělení firmy ale Babiš odmítá. I když stále není jasné, jak tento spor dopadne, zájem o projekt za stovky miliard je velký. Do jednání o dostavbě zatím vstoupilo šest firem: ruský Rosatom, francouzská EDF, čínská firma CGN, americký Westinghouse, který se ovšem potýká s bankrotem, korejská KHNP a japonsko-francouzské konsorcium Atmea.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech