Když havíři bojují s přírodními živly

Doba čtení:1 m, 54 s

Řeka Ostravice. Ilustrační foto: wikimedia.commons

Nejenom zemědělci, ale i těžaři bojují s přetrvávajícím suchem. „Začíná to připomínat situaci z počátku uplynulé dekády. To panovalo největší sucho, jaké za jedenačtyřicet let v OKD pamatuji,“ řekl Týdeníku Horník vodohospodář a ekolog Důlního závodu 3 Petr Sojka.

Tehdy padlo rozhodnutí, že rybáři odloví nádrž Kuboň III a přestěhují ryby do Kuboně II, my celý obsah trojky odčerpáme do našeho provozu, a dokud pořádně nezaprší, budeme brát vodu z dvojky. Tento scénář by se s největší pravděpodobností použil i v případě, kdyby přetrvávalo současné počasí,“ uvedl Sojka.

Šachta odebírá provozní vodu jak z Košic v Chlebovicích, tak z Kuboňů v Paskově, a to 80 až 90 tisíc kubíků měsíčně. Výkon čerpadel je nastaven dostatečně – aby je mohli pouštět pouze v ranní směně a přebytky vody uchovávat v akumulačních nádržích na kopci Kamenná nad staříčskou lokalitou. Tam je k dispozici dvakrát pět tisíc kubíků.

Vlivem sucha a tropického počasí zde poklesla hladina o 75 centimetrů. A využitelný objem pro zásobování důlních provozů závodu pak ze 70 na 30 tisíc kubíků.

Čtěte také: Karviná je pro rozšíření těžby uhlí

„Mimo areály máme od Chlebovic až po Paskov přes devět kilometrů potrubí, další tři kilometry pak na povrchu a nejméně kilometr pod zemí. Je to vodní dílo se vším všudy a pěkně rozsáhlé. Když vezmeme v úvahu cestu vody z Beskyd do Kuboňů či Košic, je třeba přidat dalších téměř třicet kilometrů,“ upřesnil Sojka. Hlavními zdroji vody pro závod jsou řeky Ostravice či Olešná a takřka horská bystřina Vodičná.

Silné, ale jen lokální deště, z konce předposledního a počátku posledního týdne července, vodohospodáře potěšily. Ale ne tolik, jak by potřeboval. „Nezachránily nás, na to pršelo málo. Hodoňovický náhon na Ostravici je tím, co nás obrazně drží v období sucha nad vodou,“ líčil.

Dalším problémem jsou pro horníky tropická vedra. Například v neděli 26. července čerpali do provozu vodu o teplotě 25,6° Celsia. „Spousta se jí cestou ale odpaří. A čím menší vodní sloupec, tím rychleji se zahřívá. A ochlazování technologií v dole i na povrchu je tím pádem obtížnější,“ vysvětlil vodohospodář.

Mohlo by vás zajímat:
Více dusíku pro horníky z OKD
OKD dala na rekultivace rekordních 331 milionů
Kouzlo starých šachet přenesl na obrazy