Kladenská burza prodala energie za miliardy

Energetický trh ČMKB roste od roku 2010 a dlouhodobě funguje jako centrální tržní místo pro obchodování dodávek elektřiny a plynu. Foto: cmkbk.cz

Českomoravská komoditní burza Kladno (ČMKBK) prodala minulý rok energie za více než šest miliard korun, což je meziročně i kvůli růstu cen o 57 procent více. Uzavřeno bylo téměř 7800 kontraktů na dodávku 6,6 terawatthodiny elektřiny a zemního plynu.

Rekordní objem roku 2018 je o to cennější, že byl dosažen v období, kdy obchodující vyžadují co nejefektivnější formy nákupu. Skutečnost, že je přitahuje burzovní trh, vypovídá o přidané hodnotě, kterou má silně konkurenční prostředí ČMKB. Ale oceňovaná je i rychlost nákupu, burzovní standardy a odstranění spousty administrativy,“ uvedl předseda burzovní komory ČMKB Pavel Štorkán.

Čtěte také:
Zákazníci innogy si připlatí za plyn
Světové emise rostou, OZE navzdory

Počet kontraktů meziročně vzrostl o 13 procent, objem obchodovaných energií byl ve srovnání s rokem 2017 vyšší o 8,5 procenta. Obchody s dodávkou zemního plynu tvořily 56 procent, obchody se silovou elektřinou 44 procent.

Energetický trh ČMKB roste od roku 2010 a dlouhodobě funguje jako centrální tržní místo pro obchodování dodávek elektřiny a plynu.

Znovu rekordní byl minulý rok na burze i počet registrovaných účastníků obchodování, meziročně vzrostl o tři procenta na 6262. Burzu využívají stovky firem (například dopravní podniky, průmyslové firmy, teplárny, zemědělské společnosti a další), zhruba 600 měst a obcí, téměř všechna ministerstva a kraje, státní organizace, nemocnice nebo vysoké školy.

Elektřinu a zemní plyn nakoupené na Českomoravské komoditní burze Kladno využívají i všechny požární stanice a policejní služebny, elektřinou z burzy se svítí na všech soudech a ve všech věznicích v České republice,“ dodal mluvčí burzy Martin Soukup.

Trh s elektřinou pro konečné odběratele otevřela ČMKB v roce 2009, trh se zemním plynem v polovině roku 2010. Kumulovaná bilance obchodování na tomto trhu do konce roku 2018 činí přes 51 tisíc kontraktů na celkový objem cca 42,6 terawatthodiny elektřiny a plynu v hodnotě 33 miliard korun.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje