Klaus: Zrušme všechny green dealy

Bývalý prezident České republiky Václav Klaus. Foto: klaus.cz

Bývalý prezident Václav Klaus a jeho institut se obávají obtížné obnovy ekonomiky po současné pandemii koronaviru. Jako jedno z řešení navrhl Klaus i zrušení tzv. Nové zelené dohody.

„Kdybych byl předsedou vlády nebo prezidentem, také bych nějaké karantény vyhlásil,“ uvedl Klaus na Frekvenci 1. Nyní však nevidí, že by vláda přišla s koncepčním řešením, jak nerozvrátit ekonomiku a státní finance.  Vláda by nyní podle něj měla provádět škrty v rozpočtu. „Zrušme všechny green dealy, zrušme podpory všem politickým neziskovkám,“ řekl bývalý prezident. Dále by zrušil i některé úřady, které by to ale byly, neuvedl.

Čtěte také:
Vondra: Zelenou dohodu zastaví jen členské státy
Větrníky mají smysl na pětině území

Zelená dohoda pro Evropu (New green deal) je balíček opatření Evropské komise, který byl představen 11. prosince 2019, jehož cílem je, aby se Evropa do roku 2050 stala prvním klimaticky neutrálním kontinentem na světě. Mezi navrhovaná opatření patří snížení emisí, investice do špičkového výzkumu a inovací a ochranu přírodního prostředí evropského kontinentu.

New green deal má řadu kritiků, kteří upozorňují jednak na astronomické náklady plánu, které by dle odhadů měly dosahovat 600 miliard eur ročně, a obávají se negativních dopadů na hospodaření evropských států.

„Je třeba zdůraznit, že každý členský stát musí mít právo zvolit si vlastní cestu ke klimatické neutralitě. Což mimo jiné znamená samostatné rozhodnutí o tom, jaké nízkoemisní zdroje energie země využije. Pro ČR je to rozhodně i jádro,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček na zasedání Rady EU pro konkurenceschopnost.

Podle Havlíčka je potřeba mít ekologické ambice, ale zároveň přechod na nové technologie a jiný energetický mix musí být postupný, kompenzovaný a založený na precizních propočtech. Zelená dohoda nesmí jít na úkor české ekonomiky, je třeba postupný přechod, samostatnost zemí při rozhodování o zdrojích energie a finance. Stávající podoba Green Deal je složitou výzvou pro celou EU, a pro průmyslové země může být i potenciální hrozbou z hlediska globální konkurenceschopnosti. Logickým zájmem České republiky přitom je udržet si ekonomickou stabilitu.