Doba čtení:1 m, 12 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Polská uhelná společnost Jastrzebska Spólka Weglowa (JSW), která se zhruba dva týdny potýká se stávkou, má dostatek peněz pouze na nejbližší týdny. Mohl by jí ale hrozit kolaps, pokud se těžba brzy opět neobnoví a pokud jí dál budou klesat tržby. S odkazem na informace agentury Reuters to napsala ČTK.

JSW, která je největším producentem koksovatelného uhlí v Evropské unii, se už delší dobu potýká s klesajícími cenami uhlí a naopak s rostoucími náklady. Kromě toho se mu zatím nepodařilo dohodnout se odbory a ukončit stávku, která začala 28. ledna. Odbory ji vyhlásily kvůli plánům podniku na snižování nákladů. Stávka pro společnost v tuto chvíli znamená denní výpadek tržeb v objemu 30 milionů zlotých (198,5 milionu Kč). Zákazníky jako je ArcelorMittal navíc přiměla k tomu, aby hledali alternativní dodavatele.

„Pokud společnost nebude mít žádnou produkci a budou jí klesat tržby, pak je zde nebezpečí bankrotu,“ prohlásil výkonný ředitel JSW Jaroslaw Zagórowski. Finanční ředitel Robert Kozlowski dodal, že podnik má dost hotovosti na dalších několik týdnů. Dohoda s odbory by pro něj ale představovala možnost dostat v tomto roce peněžní příjmy a výdaje do větší rovnováhy.

Více než tisícovka horníků v pondělí 9. února před sídlem skupiny ve městě Jastrzembie-Zdrój na jihu Polska zapálila pneumatiky a házela petardy. Demonstranti požadovali odstoupení šéfa skupiny a dožadovali se přítomnosti polského ministra financí. Stát je jedním z hlavních akcionářů skupiny.