Výrobce těžařských zařízení Noen upadl do insolvence. Kolem firmy už pod Lidových novin (LN) krouží potenciální kupci. Mezi nimi například i kontroverzní Tomáš Pitr.
Strojírenské impérium Noen dluží peníze hned na několika frontách a v lednu kvůli tomu skončilo v insolvenčním řízení.I proto začali kolem výrobce velkorypadel pro povrchovou těžbu větřit vlivní podnikatelé. Podle zjištění LN se před několika měsíci zajímal o Noen také Tomáš Pitr. „Sondoval jsem to jako plno jiných věcí,“ napsal LN podnikatel, jehož někdejší premiér Jiří Paroubek označil za „nepřítele státu“. Pitrovi se na Noenu nelíbilo jeho napojení na zakázky pro státní či polostátní podniky typu ČEZ.
Čtěte také:
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
České rýpadlo těží křídu v Německu
Pitr nebyl jediným „průzkumníkem“ kolem Veverkovy strojírenské firmy; dalšími jsou dle zdrojů LN podnikatelé Martin Ulčák a zbrojař Jaroslav Strnad. Tato dvojice začala v minulém roce skupovat firmy ze strojírenského gigantu Vítkovice Jana Světlíka.
O tom, zda Pitr, Strnad či Ulčák poskytnou nemocné společnosti záchrannou injekci, nechtěl majitel Noenu Jaroslav Veverka spekulovat. „Neumím v tuto chvíli reagovat a zároveň nemohu ani potvrdit, že s těmito osobami jednáme,“ uvedl Veverka s tím, že si již vybral nového investora a jednání stále probíhají.
Problémy společnosti Noen začaly na začátku ledna. Ostravská firma Ferrmon odeslala Městskému soudu v Praze dopis, ve kterém navrhla poslat Noen do konkurzu. Severomoravští montéři Veverkově firmě dodali a smontovali chladicí věže, zaplaceno však nedostali; dlužnou částku vyčíslili na 5,4 milionu korun. V návrhu Ferrmon poukázal na další firmy, kterým Noen dluží peníze: K&L Servis a Potrubí Seidler.
Soudkyně Michala Kožená 4. ledna oznámila, že zahajuje se strojírnou Noen insolvenční řízení. „Soud vyzývá věřitele dlužníka, kteří chtějí své pohledávky uplatnit v insolvenčním řízení, aby podali u zdejšího soudu přihlášku své pohledávky ve lhůtě do rozhodnutí soudu o úpadku,“ vyzvala soudkyně firmy, jež jsou schopny dokázat, že jim Noen dluží. Z údajů v insolvenčním rejstříku vyplývá, že v uplynulých týdnech se s pohledávkou přihlásilo dvacet společností. Některé svou přihlášku nakonec stáhly – například Vršanská uhelná ze skupiny Sev.enEnergy jednoho z nejbohatších Čechů Pavla Tykače.
Mohlo by vás zajímat:
Rypadlo KK1300 těží uhlí v dolech Bílina
NOEN staví unikátní rýpadlo pro Bulhary
V šachtě se prohání Batmanovo žihadlo