Nejhorší možná varianta

komentare_iuhli_pix

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) v prohlášení z Indie oznámil, že ministrům doporučí částečné prolomení limitů těžby hnědého uhlí. Na lomu Bílina, kde nestojí ani jeden dům a kde těží Severočeské doly, jež vlastní státní firma ČEZ. A na lomu ČSA, kde těží firma Severní energetická a kde by muselo kvůli těžbě padnout asi 170 domů v Horním Jiřetíně a Černicích. Ze čtyř možných vybral tu nejhorší variantu. Pro všechny.

Zpráva se do médií dostala asi hodinu před demonstrací horníků před budovou ministerstva průmyslu v Praze. Na 700 horníků převážně ze Severní energetické požadovalo plné prolomení limitů. Kuriózní je, že horníci s černými a zelenými kšiltovkami na hlavě o Mládkově preferované variantě v době protestu vůbec nevěděli. Mládka od nich dělilo několik časových pásem. V závěru protestu místo něj kritiku schytal jeho mluvčí.

Nejhůře by dopadli obyvatelé Horního Jiřetína a Černic. Bagry, které již teď beztak slyší, by se ještě víc přiblížily k městu. A nejistoty, která je pro ně nyní zřejmě nejhorší, by se nezbavili. Další přiblížení těžebních strojů a definitivní konec města s více než 2000 obyvateli by byl pravděpodobnější. Lidé by se museli stěhovat za 20 nebo 30 let. Za neúspěch by Mládkovu volbu zřejmě považovali i ekologičtí aktivisté.

Pro Severní energetickou by byla ministrem preferovaná varianta likvidační. Společnost by musela zvážit miliardové investice. Ekonomicky to ale celé jaksi nedává smysl. Bez jistoty, že se vůbec začne někdy těžit, což by v ideálním případě mohlo být za pět až šest let. Prolomení limitů totiž automaticky neznamená, že se těžit bude.

Otázkou za milion tedy je, zda varianta prolomení limitů č. 3 Mládkovi na vládě projde. Může se ještě změnit na dvojku (prolomení jen na Bílině) nebo čtyřku (plné prolomení limitů). Jak řekl ministr Mládek o limitech nedávno v Mostě… „Jejich absolutní zachování považuji v současné době za nerozumné.“

Jaroslav Průcha