Doba čtení:1 m, 5 s

Emission coal

Evropská komise pochybila při výpočtech bezplatných emisních povolenek. Některým průmyslovým odvětvím jich přidělila příliš mnoho. Měla by učinit nové rozhodnutí týkající se povolenek. Jakékoli změny by se ale neměly uplatňovat se zpětnou účinností, napsaly Finanční noviny.

Některé průmyslové společnosti si stěžovaly, že obdržely menší počet emisních povolenek, než na jaký měly podle svého názoru nárok. Skupina rafinerských a chemických firem, zahrnující například firmy OMV Refining & Marketing, Esso Italiana či DOW Benelux, poté napadla rozhodnutí EU z roku 2013 o snížení bezplatně rozdělovaných emisních povolenek u národních soudů. Ty se pak obrátily na evropskou justici.

Čtěte také: Daně z emisních povolenek přijdou Česko draho

Předmětem sporu bylo stanovení takzvaného opravného koeficientu, s jehož pomocí komise korigovala množství bezplatných povolenek, které mají ochránit některá odvětví před vyššími náklady. Podle generální advokátky soudu v Lucemburku Juliane Kokottové však komise při jeho výpočtu stanovila příliš vysoký strop.

Stanoviska generálních advokátů Soudního dvora EU jsou právně nezávazná, ve většina případů ale předjímají konečný verdikt. Ten by v tomto případě mohl přijít v příštích měsících.

Systém obchodu s povolenkami zavedla EU v roce 2005. Tehdy se mezi členské země rozdělily emisní kvóty na vypouštění průmyslových škodlivin do ovzduší, po jejichž překročení už je nutné kupovat povolenky.

Mohlo by vás zajímat:
Povolenky mohou zdražit až na 30 euro
Firmy šetří s povolenkami, čekají zdražení

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa