Koncepce připomíná přistání Marťanů

Ilustrační foto: Wikipedia

Analytik J&T Michal Šnobr serveru iUHLI.cz v reakci na schválení Aktualizované státní energetické koncepce (ASEK) řekl, že bylo nezbytně nutné, aby už konečně alespoň nějaká koncepce byla schválena. „Na druhou stranu dokument mohl být schválen právě proto, že nepřinesl nic převratného. Navíc obsahuje nebývalý paradox v oblasti jádra. Je to jako přistání Marťanů uprostřed energetiky Evropské unie“, říká analytik.

Podle Šnobra se ASEK obratně vyhnul jak limitům těžby uhlí, tak konkretizaci rozvoje jaderné energetiky. A už vůbec neřešil nesoulad mezi českou a německou energetikou koncepcí a vliv německé Energiewende na českou elektroenergetiku, i když je to velmi podstatné. „Schválený ASEK tedy vytvořil pouze obecný rámec, jehož opodstatněnost bude teprve v následujících letech testována. Osobně jsem přesvědčen, že další vlády budou donuceny k významným změnám koncepce,“ míní Šnobr.

„To co bude v konečném důsledku opravdu formovat českou energetiku a především pak elektroenergetiku, je teprve před námi. Vláda se nakonec bude muset stejně a podstatně konkrétněji vyjadřovat jak k územním limitům těžby hnědého uhlí v severních Čechách, tak i k rozvoji jaderné energetiky skrze tzv. Národní akční plán,“ domnívá se analytik.

Už nyní podle něj vzniká právě kolem dostavby jaderných zdrojů nebývalý paradox, který občas vypadá v podání našich vládních politiků jak přistání Marťanů uprostřed energetiky EU. Na jedné straně chce vláda tvrdošíjně za každou cenu rozvíjet jadernou energetiku, a na druhou stranu k tomu nechce za žádnou cenu vytvořit nezbytně nutné podmínky – garance či jinou formu státní podpory.

Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) podle Šnobra ignoruje nejen reálné zkušenosti z dostavby jaderných elektráren v Evropě a v sousedním Slovensku, ale i zásadní problémy připravovaných evropských projektů jako je například britské Hinkley Point. Ignoruje ekonomickou realitu takových projektů i vývoj energetiky v regionu a dokonce i právní prostředí ČR. Zásadně podceňuje do budoucna trumfy, které má vůči nám v této oblasti dominantní Německo.

Šnobr naznačil, že diskuze kolem Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky dá pro potřeby budoucích změn ASEK vzniknout skutečné rezervní nejaderné variantě – plynové. Ta bude s tou jadernou objektivně porovnána. „Doposud se k tomu nikdo neměl, protože by mohl být prokázán opak toho, co říká ministr průmyslu Mládek, že plynová varianta je drahá a riziková,“ podotkl analytik.