Konec uhelné éry na ostrově Vancouver

Foto: wikipedia.com

Foto: wikipedia.com

Poslední funkční uhelný důl na kanadském ostrově Vancouver v Britské Kolumbii přerušil výrobu na neurčito. Jde o konec průmyslu, který založil města, železnici i některé z prvních odborových svazů provincie.

Majitelé uhelného dolu Quinsam poblíž Campbell River zastavili činnost na začátku tohoto měsíce v reakci na pokles cen uhlí a poptávky na trhu. „V mnoha ohledech uhlí položilo základy pro život na ostrově. Od poloviny 19. do počátku 20. století zde bylo uhlí hlavním ekonomickým zdrojem.“ řekl serveru minig.com profesor historie z University of Victoria John Lutz.

Čtěte také:
TOP 10 nejsevernějších dolů na světě
Důl v Kanadě sází na gastarbeitry

Dodal, že místa jako je Nanaimo, Ladysmith a Cumberland vděčí za svou existenci uhlí. Stejně tak některé z hlavních architektonických skvostů na ostrově byly postaveny díky uhelnému bohatství. „Hrady Craigdarroch a Hatley byly postaveny rodinou Dunsmuirových, kteří byli klíčovými podnikateli v uhelném důlním průmyslu a své bohatství z uhlí dokázali přeměnit na jiné bohatství,“ řekl Lutz.

Hrad Craigdarroch. Foto: wikipedia.com

Hrad Craigdarroch. Foto: wikipedia.com

Když federální vláda chtěla na ostrově stavět železnice, byli to právě Dunsmuirovi s jejich uhelnými penězi, kteří dostali smlouvu na výstavbu železnice Esquimalt a Nanaimo,“ vysvětlil historik, podle nějž byl na uhelný průmysl navázán i vznik prvních odborů v Britské Kolumbii. „Když chtěli Dunsmuirovi reagovat na pokles cen uhlí snížením mezd horníků, vznikly pracovní spory, které vyústily až ve vytvoření odborových organizací v dolech,“ doplnil Lutz.

Mohlo by vás zajímat:
Norsko pomůže státnímu těžaři uhlí
U Skotska popluje první větrná elektrárna
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme