
Těžební společnosti OKD komplikují od pondělí provoz kontroly na česko-polských hranicích, kvůli kterým se část zaměstnanců nedokáže dostat do práce včas. Oproti pondělku, kdy do práce přišlo pozdě až 60 procent Poláků, se ale po dnešním otevření přechodu Závada v Petrovicích u Karviné situace podstatně zlepšila. Uvedl mluvčí OKD Ivo Čelechovský.
V černouhelných dolech na Karvinsku pracuje zhruba 8400 lidí, z čehož 2000 jsou cizinci, a to přibližně 1800 Poláků a 200 Slováků. Problém s cestou do práce mají nyní především horníci z Polska.
Čtěte také:
OKD letos plánuje produkci 3,7 milionů tun černého uhlí
Prisko ještě OKD nevlastní
„Zatímco na počátku týdne jsme evidovali padesáti- až šedesátiprocentní propad zaměstnanců především z Polska, otevření nového hraničního přechodu Závada situaci výrazně zlepšilo. V tuto chvíli to odhadují asi na 20 procent lidí, kteří mají problém dostat se do práce včas,“ řekl Čelechovský.
Poláci na hranicích zavedli kontroly související s opařeními v boji s šířením nemoci COVID-19. Česko zakázalo cestování svých občanů kamkoli do zahraničí, cizinci naopak nesmí do České republiky. Lidé, kteří jezdí přes hranice za prací, ale mají výjimku. V Moravskoslezském kraji se od pondělí mohlo jezdit jen přes tři přechody, dnes k nim přibyl čtvrtý.
„Apelujeme, pokud by to bylo možné, aby se otevřely další hraniční přechody pro pendlery, aby se situace úplně vyřešila,“ řekl Čelechovský. Zahraniční horníci podle něj do práce nejčastěji jezdí auty, někteří z nich ale v posledních dnech situaci řeší i tak, že jezdí na kolech.
Kontroly na hranicích komplikují výrobu i dalším firmám. Například společnost KES z Vratimova u Ostravy kvůli nim poslala 500 polských pracovníků domů s 60 procenty mzdy a vyrábí jen na 40 procent. Kvůli problémům polských pracovníků na hranici byla v úterý přerušena výroba v automobilce Hyundai i u některých jejich dodavatelů, během dne se ale znovu rozjela.
Těžební společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Uhlí těží na Karvinsku v dolech ČSA, Darkov, ČSM-Sever a ČSM-Jih. Majitelem společnosti je od roku 2018 prostřednictvím podniku Prisko stát.
Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech