Doba čtení:1 m, 24 s
Plynovod má délku 1220 kilometrů a má dvě trasy. Celkem se má položit 2440 kilometrů potrubí. Foto: nord-stream2.com

Plynovod Nord Stream 2 dokončí ruská strana. Informovala o tom místopředsedkyně správní rady ruské plynárenské společnosti Gazprom Jelena Burmistrovová. Výstavbu potrubí přerušily americké sankce proti podnikům, které se na budování podílejí.

Plynovod, který má přivádět ruský plyn přes Baltské moře do Německa, je hotový asi z 93 procent. Zbývá položit potrubí na posledních zhruba 160 kilometrech, uvedl server irozhlas.cz.

Čtěte také:
Putin a Merkelová dál podporují Nord Stream 2
Trump podepsal zákon o sankcích kvůli Nord Stream 2

Prakticky okamžitě po uvalení amerických sankcí práce na projektu pozastavila švýcarská firma Allseas. Moskva přitom se spuštěním plynovodu počítala už v půlce letošního roku.

Sankce už dřív kromě Ruska zkritizovala Evropská unie nebo Německo. Kromě firem podílejících se na stavbě plynovodu Nord Stream 2 se dotkly také těch zapojených do stavby plynovodu Turkish Stream. Ten ale začátkem ledna už oficiálně spustili prezidenti Ruska a Turecka.

Američané argumentují tím, že v případě zdvojnásobení kapacity plynovodu budou evropští spojenci příliš závislí na dodávkách ruského plynu. Největším kritikem projektu z členských zemí EU je Polsko. Polský ministr zahraničí Jacek Czaputowicz tvrdí, že rozšíření plynovodu by „zabilo“ Ukrajinu, která si účtuje tranzitní poplatky za dodávky plynu. „Pokud skončí tranzit plynu přes Ukrajinu, země neztratí jen značné příjmy, ale také záruku ochrany před další ruskou agresí,“ varoval Czaputowicz.

Německé ministerstvo zahraničí naopak tvrdí, že rozšíření plynovodu znamená výlučně ekonomický projekt, který má zlepšit evropskou energetickou bezpečnost.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje