Doba čtení:1 m, 55 s
Kosovo, které z velké většiny obývají etničtí Albánci, jednostranně vyhlásilo nezávislost na Srbsku v roce 2008. Bělehrad tento krok neuznává a bojuje proti němu diplomatickou cestou. Foto: pixabay.com

Kosovský operátor přenosové soustavy KOSTT získá samostatnost a stane se členem asociace evropských provozovatelů elektrických sítí. Kosovská vláda nyní hodlá propojit přenosovou soustavu s Albánií.

Pro vstup Kosova do asociace ENTSO-E hlasovalo v pondělí 22 evropských zemí, čtyři se zdržely a proti byly Španělsko, Bosna a Hercegovina a Slovensko, uvedl kosovský operátor. Oficiální vstup KOSTT do klubu evropských provozovatelů přenosové soustavy se uskuteční 14. května.

Čtěte také:
Některé evropské země se bez uhlí neobejdou
Němci platí za elektřinu rekordní ceny

Toto je velký historický den pro KOSTT a pro celé Kosovo. Po dnešku bude Kosovo nezávislé na Srbsku i z pohledu elektrické energie,“ citovala agentura Reuters ředitele kosovského operátora Ilira Shalu.

Kosovo, které z velké většiny obývají etničtí Albánci, jednostranně vyhlásilo nezávislost na Srbsku v roce 2008. Bělehrad tento krok neuznává a bojuje proti němu diplomatickou cestou. Dialog o normalizaci vztahů je od roku 2018 uvázlý ve slepé uličce.

Srbsko sice v roce 2015 podepsalo s Kosovem dohodu o provozování přenosové soustavy na území obou států, ta však dosud nevstoupila v platnost, protože si obě strany činí nárok na vlastnictví celé kosovské energetické soustavy. Ta byla vybudována ještě v dobách Jugoslávie, kdy bylo Kosovo součástí Srbska.

Spor správců rozvodné sítě v Srbsku a Kosovu způsobil v minulosti například zpožďování hodin po celé Evropě. Bělehrad měl až dosud povinnost zajišťovat plynulou dodávku elektrické energie do sítě, když by ji Kosovo nestačilo vyrábět. To se stalo začátkem roku 2018, kdy podle serveru BBC Srbsko nezasáhlo a v důsledku toho začala kolísat frekvence v celoevropské síti. Projevilo se to právě v nepřesnosti elektrických hodin, které nabraly zpoždění až šest minut.

Podle úřadujícího kosovského premiéra Albina Kurtiho umožní přijetí kosovského operátora do ENTSO-E vytvoření společného energetického bloku s Albánií. Mezi oběma zeměmi bylo již roce 2016 nataženo elektrické vedení o napětí 400 kilovoltů (kV), které však dosud nebylo v provozu.

Propojení rozvodné sítě obou zemí by znamenalo další z postupných kroků směřujících k vzájemné integraci. Priština a Tirana se již dříve dohodly na vytvoření zóny pro volný pohyb osob a zboží či na zrušení vzájemných roamingových poplatků.