Němci platí za elektřinu rekordní ceny

Elektřina zdražuje především proto, že je zatížena výrazně vyššími odvody určenými k financování přechodu německé energetiky k obnovitelným zdrojům. Ilustrační foto: Wikipedie

Německé domácnosti v letošním roce platí rekordně vysoké ceny za dodávky elektrického proudu. Informoval o tom internetový portál pro srovnávání cen energie Verivox. Příčinou jsou obnovitelné zdroje.

Elektřina podle portálu zdražuje především proto, že je zatížena výrazně vyššími odvody určenými k financování přechodu německé energetiky k obnovitelným zdrojům.

Čtěte také:
Proč zelené počty nevycházejí?
Němci pálí uhlí stejně jako Češi

Cena jedné kilowatthodiny v polovině roku dosáhla rekordního maxima 28,18 centu (7,2 Kč),“ uvedl portál. „Oproti předchozímu roku zdražil elektrický proud v průměru o téměř tři procenta,“ dodal. Daně a poplatky se podle portálu na konečné ceně elektřiny podílejí zhruba 56 procenty.

Verivox německé domácnosti vyzval, aby neměly strach z odchodu od tradičních dodavatelů elektřiny k levnější konkurenci. „Spotřebitelé mohou změnou dodavatele snadno snížit svůj účet za elektřinu,“ uvedl. „Stále se objevují obavy, že změna dodavatele by mohla na určitou dobu přerušit dodávky. Přitom jsou nepřerušované dodávky energie zaručeny zákonem,“ dodal.

Mohlo by vás zajímat:
Polská premiérka chce zachránit uhelný průmysl
Polský prezident odmítá Kjótský protokol
TOP 10 navždy bohatých