Doba čtení:2 m, 12 s

 

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Foto: iUHLI.cz
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Foto: iUHLI.cz

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vyrazí zítra zahájit kotlíkové dotace do Zlínského a Moravskoslezského kraje. Olomoucký kraj dotace vyhlásil již v minulém týdnu. Celkem by se mělo v České republice vyměnit až 100 tisíc kotlů. Otázkou však zůstává, zda bude v nových kotlích co spalovat.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) dalo v první výzvě na výměnu starých neekologických kotlů z Operačního programu Životní prostředí 2014-2020 krajům celkem 3 miliardy korun z vymezených 9 miliard, které MŽP na tento program vyjednalo s Evropskou komisí. Dotace je určena na výměnu stávajícího kotle na pevná paliva s ručním přikládáním, tepelné čerpadlo a plynový kondenzační kotel.

Jsem přesvědčen, že se nám díky této kotlíkové revoluci podaří významně zlepšit kvalitu ovzduší v celé ČR

Česká republika se dlouhodobě potýká se znečištěným ovzduším. Téměř 90 % celkových emisí karcinogenního benzo(a)pyrenu a téměř 40 % celkových emisí prachových částic PM10 pochází ze sektoru lokálního vytápění domácností. Staré kotle svým jedovatým kouřem ohrožují zdraví naše, našich dětí i sousedů. Proto považujeme za zcela zásadní, že můžeme spustit kotlíkové dotace pro občany ve všech krajích České republiky.

Čtěte také:
O uhlí se často lže
Mostecko bez uhlí aneb apokalypsa 2030

Jsem přesvědčen, že se nám díky této kotlíkové revoluci podaří významně zlepšit kvalitu ovzduší v celé ČR,“ uvedl ministr Brabec, který předpokládá, že lidé budou mít o dotace velký zájem. „Do roku 2020 máme na tzv. kotlíkové dotace připraveno celkem 9 miliard Kč z fondů EU na výměnu až 100 tisíc starých kotlů. Věřím, že o příspěvek na nové kotle bude velký zájem – ukázaly to už výzvy z předchozích let, které financovalo MŽP spolu s kraji. V některých regionech lidé stáli na dotaci dlouhé fronty a alokace byla vyčerpána i během jednoho či dvou dnů,“ dodal Brabec.

Zlínský kraj v této první vlně svým občanům přerozdělí 155,3 milionu korun na výměnu 1080 starých kotlů za nové nízkoemisní. Olomoucký kraj, který kotlíkovou dotaci vyhlašuje poprvé, občanům rozdělí přes 166 milionů korun. O dotaci na výměnu starých kotlů mohou žádat vlastníci nebo spoluvlastníci rodinných domů.

Program kotlíkových dotací však má i své kritiky, kteří poukazují na to, že se na jedné straně vyplácejí miliardy na dotacích na nové kotle, na druhé straně však vláda činí kroky, především jde o neprolomení limitů na lomu ČSA, které mohou způsobit nedostatek tříděného uhlí na trhu. Ten se projevil již letos na podzim, kdy lidé museli na objednané uhlí čekat dlouhé týdny.

Mohlo by vás zajímat:
Mládek: Paskov bude uzavřen do konce roku
Bakala: Žralok pravdy a lásky
Damoklův meč a dvojí metr na horníky

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa