Kotlíkové miliony budou i na Karlovarsku

: Od loňského roku rozdělil Karlovarský kraj v první vlně na výměnu kotlů zhruba 62 milionů korun téměř 550 žadatelům. Foto: google maps

Lidé v Karlovarském kraji budou mít další příležitost získat příspěvek na výměnu kotlů. Pro zájemce by mělo být připraveno až 64 milionů korun.

Na konci dubna vyhlásí kraj druhou výzvu první vlny dotací, v níž rozdělí zbývající peníze. Kraj navíc nyní žádá na ministerstvu životního prostředí o zapojení do druhé vlny. Od září by tak mohl mezi zájemce rozdělit dalších více než 64 milionů korun, řekl krajský radní Dalibor Blažek (HNHRM).

Čtěte také:
Ústecký kraj dá na kotle 19 milionů
Královéhradecký kraj dá na kotle 200 milionů

V tuto chvíli příští rada bude schvalovat vyhlášení druhé výzvy té první vlny. Budeme rozdělovat zbytek peněz, to je šest milionů, které dostaneme od ministerstva životního prostředí, plus dva miliony, které jsme neutratili v té první vlně. Rozdíl od té první výzvy je ten, že už nebudou podpořeny kotle na pevná paliva, ale budou podpořeny pouze kotle na biomasu a tepelná čerpadla,“ řekl Blažek.

Druhá vlna dotací, která by se mohla spustit v září, se bude od předchozí lišit také zejména v typech podporovaných kotlů. Nově budou žadatelé moci zdroje tepla na pevná paliva s ručním přikládáním vyměnit za automatický kotel na uhlí a biomasu, plynový kondenzační kotel, kotel pouze na biomasu nebo za tepelné čerpadlo. Kraj bude dle typu pořízeného kotle proplácet 75 až 80 procent nákladů, nanejvýš pak 120 tisíc korun.

Po zkušenostech z loňska, kdy v den vyhlášení dotační výzvy stovky zájemců čekaly u krajského úřadu od brzkého rána a další na úřadě dokonce nocovaly, by se měly žádosti v druhé vlně podávat elektronicky. „Jsme si vědomi toho, že to pro některé, zvláště starší lidi může být náročnější. Proto připravujeme velkou kampaň a spolupráci s městy. Tak, aby ve městech byli informatici schopni lidem pomoct s přípravou a podáním žádost,“ doplnil Blažek.

Od loňského roku rozdělil Karlovarský kraj v první vlně na výměnu kotlů zhruba 62 milionů korun téměř 550 žadatelům.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků