Doba čtení:1 m, 19 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Finanční ředitel energetické společnosti ČEZ Martin Novák v rozhovoru pro agenturu Bloomberg sdělil, že ČEZ se letos bude zajímat jak o podíl ve společnosti Slovenské elektrárne, tak o německá aktiva švédské energetiky Vattenfall. Není však pravděpodobné, že by firma realizovala obě akvizice. Napsal to server Akcie.cz.

ČEZ již v listopadu loňského roku poslal společnosti Enel nezávaznou nabídku na koupi 66procentního podílu ve společnosti Slovenské elektrárne. Novák nyní v rozhovoru zájem potvrdil, zvyšuje se tak pravděpodobnost, že ČEZ by v průběhu roku 2015 či na začátku roku 2016 mohl svojí nabídku více konkretizovat a poslat závaznou nabídku.

O podíl ve Slovenských elektrárnách by se podle dřívějších informací měly zajímat rovněž tuzemský Energetický a průmyslový holding (EPH), finská společnost Fortum a konsorcium slovenské společnosti Slovnaft a maďarské firmy MVM Group.

Na aktiva Vattenfallu zatím ČEZ oficiálně neoznámil odeslání nabídky. Vattenfall nabízí k prodeji německé uhelné elektrárny o instalované kapacitě 8100 MW, pět uhelných dolů a rovněž vodní elektrárny o výkonu 3000 MW. Dalším známým zájemcem by měla být společnost EPH Daniela Křetínského.

„Nedomníváme se, že by ČEZ nakonec koupil jak 66procentní podíl ve Slovenských elektrárnách, tak všechna nabízená aktiva Vattenfallu. Možností je více, z našeho pohledu se jeví jako méně riziková aktiva Vattenfallu, když v neprospěch Slovenských elektráren hovoří nedostavěná jaderná elektrárna v Mochovcích,“ uvedl analytik Fio banky Jan Raška. ČEZ již při zveřejnění výsledků za rok 2014 na začátku března sdělil, že možnost výše uvedených akvizic podrobně analyzuje a že tyto analýzy mohou probíhat téměř po celý letošní rok.