Doba čtení:1 m, 48 s
Elektrárna v Opatovicích nad Labem požádala o výjimku z emisních limitů pro oxidy dusíku na osm let a rtuť na šest let. Foto: iUHLI

Královéhradecký kraj nesouhlasí s případným udělením výjimky z emisních limitů pro společnost Elektrárny Opatovice. Bude žádat doplnění podkladů pro správní řízení ze strany elektrárny o hodnocení zdravotních rizik pro udělení této výjimky. Usnesli se na tom v pondělí krajští zastupitelé. O výjimce bude rozhodovat Krajský úřad Kraje Vysočina.

Elektrárna v Opatovicích nad Labem požádala o výjimku z emisních limitů pro oxidy dusíku na osm let a rtuť na šest let. V polovině srpna vstoupí v účinnost zpřísněné emisní limity pro velká spalovací zařízení.

Čtěte také:
Elektrárna Opatovice má výjimku na vodu
Křetínský chce ukládat energii z uhlí do baterií

Chceme, aby co nejdříve skončila ‚doba uhelná‘ a elektrárna v blízké době přešla z uhlí na zemní plyn. I proto zároveň žádáme Krajský úřad Kraje Vysočina, aby při svém rozhodování zohlednil sociální, environmentální i ekonomické dopady,“ uvedl náměstek hejtmana pro životní prostředí Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

Královéhradecký kraj se obává odložení investic do nových kotlů, zvýšení cen elektřiny a tepla pro koncové odběratele a také nerentability dalšího provozu elektrárny. „Jsme připraveni k ústnímu jednání, které proběhne 1. července,“ uvedl Bělobrádek.

Letos v únoru kraj dostal oznámení Krajského úřadu Pardubického kraje o pokračování řízení a seznámení s podklady ve věci udělení výjimky z emisních limitů pro výrobu elektřiny a tepla opatovickou elektrárnou. V březnu ministerstvo životního prostředí rozhodlo o podjatosti pardubického krajského úřadu a spis postoupilo Krajskému úřadu Kraje Vysočina k vedení řízení a rozhodnutí. V dubnu Krajský úřad Kraje Vysočina vyzval společnost Elektrárny Opatovice k doplnění žádosti o udělení výjimky a řízení přerušil do 31. května. Začátkem června hradecký kraj obdržel oznámení o pokračování řízení s možností se vyjádřit do 28. června, což díky pondělnímu rozhodnutí zastupitelů splní, uvedli zástupci hradeckého hejtmanství.

Elektrárna v Opatovicích nad Labem, která je v Pardubickém kraji, zajišťuje dodávky tepla do Hradce Králové, Pardubic, Chrudimi a do přilehlých obcí, celkem jde asi o 61.000 domácností, nemocnic, škol a podniků. Vyrábí rovněž elektřinu. Opatovickou elektrárnu provozuje skupina Energetický a průmyslový holdingu (EPH).