Doba čtení:1 m, 46 s
Krajští zastupitelé pověřili hejtmana Jiřího Běhounka (za ČSSD), aby stanovisko tlumočil premiérovi a ministryni průmyslu. Foto: ČSSD

Zastupitelé Kraje Vysočina znovu podpořili projekt jednoho až dvou nových bloků v Jaderné elektrárně Dukovany a požádali vládu o naplňování strategických dokumentů, které s jejich stavbou počítají.

Reagovali tak na nedávná vyjádření zástupců vlády, že je možné rozhodnutí o zahájení stavby nového bloku odložit a životnost nynějších dukovanských bloků prodloužit o dalších deset let. Pro usnesení hlasovalo všech 43 přítomných krajských zastupitelů.

Čtěte také:
V Dukovanech znovu stojí 4. blok
Šnobr: Investice do jádra je bláznovství

Kraj Vysočina se zároveň připojil k textu otevřeného dopisu určenému premiéru Andreji Babišovi (ANO) a ministryni průmyslu a obchodu Martě Novákové (za ANO), který podepsali také zástupci krajské hospodářské komory, občanské bezpečnostní komise při elektrárně, Energetického Třebíčska a organizací zastupujících obce z okolí Dukovan. „Velice nás překvapilo, že paní ministryně mluví o prodloužení životnosti stávajících bloků v Dukovanech nad rámec životnosti, kterou připouští energetická koncepce a národní akční plán,“ stojí mimo jiné v textu zveřejněném na webu kraje.

Krajští zastupitelé pověřili hejtmana Jiřího Běhounka (za ČSSD), aby stanovisko tlumočil premiérovi a ministryni průmyslu. Stavbu nových bloků Dukovan kraj i regionální politici podporují dlouhodobě. Podle nich by měly být nynější bloky nahrazeny novým zdrojem pokud možno bez přerušení výroby elektřiny, protože jinak by podle nich region ekonomicky tratil.

Předseda vlády i ministryně průmyslu a obchodu minulý měsíc uvedli, že česká vláda může odložit rozhodnutí o případné stavbě nového jaderného zdroje. Možností je podle nich právě prodloužení životnosti Dukovan o deset let. Náklady by byly 20 miliard korun, nový jaderný blok by stál zhruba 200 miliard korun, uvedl tehdy Babiš.

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž k tomu následně uvedl, že firma aktuálně předpokládá, že dukovanská elektrárna zůstane v provozu následujících 20 let. „Tedy zhruba za rok 2035, tedy jak byly jednotlivé bloky v letech 1985 až 1987 postupně uváděny do provozu,“ uvedl.

Jaderná elektrárna Dukovany s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v Česku.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo