Distribuční maturitu má za sebou letošní várka žáků z partnerských středních odborných škol Skupiny ČEZ, kteří se sjeli do Kladna na třídenním poznávání všeho, co nějak souvisí s distribucí vyrobené energie. Vše co se teorie a odborných přednášek týče, včetně závěrečného „maturitního“ testu proběhlo v prostorách kladenského Technického konzultačního místa ČEZ Distribuce. Praktická část se konala na zemi i ve výškách výcvikového polygonu Singing Rock a v transformovně Dříň a jejím okolí.
„Do Kladna jsme pozvali žáky z partnerských středních odborných škol, již popáté. Spojení přednášek odborníků a dlouholetých praktiků z ČEZ Distribuce s exkurzí do transformovny a ukázkami prací přímo v terénu, je ta nejlepší cesta, jak jim přiblížit, s čím se během budoucí praxe mohou setkat. Po roční přestávce jsme se opět vešli i do jinak velmi nabitého časového harmonogramu výcvikového polygonu, takže distribuční maturanti nebyli ochuzeni ani o teorii a praktické cvičeni na laně a ve výškách. Sami si tak mohli například vyzkoušet, jaké to je, viset několik metrů nad zemí, jak se dostat na vrchol stožáru elektrického vedení a pak zase dolů,“ přiblížil tři dny v Kladně Martin Klacián, náborový specialista Skupiny ČEZ.
Čtěte také:
Česku hrozí nedostatek elektřiny
Letecké dopravy se boj proti CO2 netýká?
Třiatřicet účastníků maturity z jedenácti škol, konkrétně v Chomutově (2x), Plzni (3x), Praze, Děčíně, Rakovníku, Mostě, Ústí nad Labem a Kladně, podle něj získalo zcela konkrétní představu o tom, co obnáší práce v jednotlivých úsecích distribuce energie. Dozvěděli se například zajímavosti z provozování sítí vysokého a velmi vysokého napětí, něco o diagnostice, měření a dispečerském řízení distribuční soustavy a také výrobě elektrické energie. Vše poté završily praktické ukázky práce pod napětím, konkrétně izolace vedení nad rodinným domem v jedné z kladenských ulic, či vytyčováním sítí na jednom z panelových sídlišť. V rámci diagnostiky jim byl představen pohotovostní kabelový měřící vůz, včetně vyhledávání podzemního vedení kabelů a vytyčování poruch. Seznámili se i s termovizní diagnostikou a samozřejmě absolvovali exkurzi po transformovně Dříň.
„Energetické maturity“ Skupiny ČEZ, ať již jsou zaměřené na klasickou či jadernou energetiku, případně distribuci vyrobené elektrické energie, probíhají již třináctým rokem. Vždy se jedná o třídenní program s odborníky se semináři a praktickými ukázkami určený vybraným žákům z partnerských škol Skupiny ČEZ zaměřených na elektrotechniku a energetiku. Kromě distribuční maturity, která se koná i v Ostravě a Hradci Králové, jsou to ještě energetická maturita zaměřená na klasickou energetiku (Elektrárna Tušimice) a jaderná maturita (Temelín či Dukovany). „Jsem rád, že mezi kladenskými účastníky vidím známé tváře, neboť někteří se již zúčastnili letošní energetické maturity v Tušimicích, další byli na jaderných maturitách. Je vidět, že pedagogové opravdu vybírají ty nejlepší ze svých žáků, Tedy ty, co mají o fyziku a hlavně energetiku opravdový zájem,“ kvitoval Martin Klacián.
Jak se většina z 33 středoškoláků shodla, nabyté znalosti určitě zúročí během dalšího studia a hlavně u opravdové maturity. „Zatím jsme se pokaždé setkali s tím, že více než třetina studentů by ráda v budoucnu skončila „někde“ v energetice, mnozí rovněž chtějí na některou z technických vysokých škol. Věříme, že po skončení studia většina z nich opravdu zakotví v oboru, bez ohledu na to, v jaké to bude energetické společnosti. Mladou krev česká energetika každopádně potřebuje. Samozřejmě budeme jen rádi, když se rozhodnou pro nás,“ poznamenal Karel Kohout, specialista úseku generálního ředitele ČEZ Distribuce. Osobně rovněž všem poblahopřál k úspěšnému složení distribuční maturity. Jejich králem se letos v Kladně stal Ivo Čermák ze Středního odborného učiliště elektrotechnického v Plzni. Na druhém místě skončil Petr Kudrnáč z ESOZ Chomutov a třetí byl Jáchym Černý, rovněž ze SOUE Plzeň.
Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo