Králicko pociťuje nedostatek elektřiny

Na problém upozornil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Foto: pardubickykraj.cz

Společnost ČEZ by měla posílit distribuční síť kolem Králík, nynější kapacita přestává stačit, uvedl v hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD).

ČEZ nedávno dokončil výstavbu venkovního vedení vysokého napětí 110 kilovoltů (kV) mezi Hlinskem a Poličkou, kde firma rovněž síť posílila. Podobné vznikne na Králicku.

Čtěte také:
Bitcoin vytváří 22 megatun CO2 ročně
Těžaři bitcoinů by vypnuli Irsko

Problém s nedostatečnou kapacitou začínáme nyní pociťovat také na Králicku, a to především z důvodu masivního rozvoje celé oblasti, která se stala významnou turistickou lokalitou,” uvedl Netolický.

Podle mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárky Lapáčkové Beránkové se v současnosti pracuje na technickém zadání stavby. „Hledá se koridor a trasa vedení 110 kV, připravuje se kabelizace a hledá se místo pro rozvodnu,” řekl Lapáčková Beránková.

Společnost ČEZ nedávno za zhruba 400 milionů korun postavila mezi Hlinskem a Poličkou 28 kilometrů nového vedení a vztyčila skoro 200 stožárů. Kromě toho byly zprovozněny i nové kabelové rozvody vysokého napětí na území Poličky a rozvodna 35 kV ve městě. Investice umožní zvláště připojování dalších odběratelů především z řad velkých podniků v průmyslové zóně v Poličce. Ve městě nedostatečná kapacita rozvodné sítě brzdila rozvoj podnikání.

Výstavba nové sítě bude pokračovat z Poličky dál směrem na Svitavy. Náklady na výstavbu asi 19,5 kilometru dlouhé druhé části dosáhnou více než 240 milionů korun.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje