Doba čtení:1 m, 53 s
Náklady na těžbu bitcoinu se v různých zemích výrazně liší. Foto: pixabay.com

Tým výzkumných pracovníků na Technické univerzitě v Mnichově (TUM) odhalil, že používání Bitcoinu způsobuje ročně kolem 22 megatun emisí CO2. Toto množství je srovnatelní s celkovými emisemi měst jako je Hamburk nebo Las Vegas.

Ačkoli Bitcoin je virtuální měna, spotřeba energie spojená s jeho použitím je velmi reálná. Těžba bitcoinů je velmi energeticky náročná a proces v posledních letech prudce vzrostl, když se jen v roce 2018 zvýšil čtyřnásobně.

Mnohé studie se pokusily vypočítat úroveň emisí způsobených těžbou Bitcoinu. „Tyto studie jsou však založeny na řadě aproximací,“ řekl Christian Stoll, který provádí výzkum na Technické univerzitě v Mnichově (TUM) a Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Aby se tomu předešlo, tým vědců z oblasti vědy a informatiky na TUM se pustil do mnohem přesnějších výpočtů, aby získal přesvědčivá data, uvedl server interestingengineering.com.

Celý proces započali počítáním spotřeby elektrické energie. „Dnes se používají speciální systémy, známé jako těžaři na bázi ASIC,“ vysvětlil Stoll.

V roce 2018 plánovali tři výrobci, kteří ovládají trh těžařských počítačů ASIC, IPO – vstup na burzu. Pomocí povinných podání IPO tým vypočítal tržní podíly příslušných produktů společnosti.

Čtěte také:
Rus chce těžit bitcoiny. Koupil si dvě elektrárny
Těžaři bitcoinů by vypnuli Irsko

Výzkumníci poté vypočítali roční spotřebu elektřiny Bitcoinem k listopadu 2018, a to přibližně na 46 TWh. Následná otázka byla, kolik CO2 tato spotřeba generovala.

Tým použil živé sledování spotřeby elektřiny z těžebních farem k získání svých odhadů. „V těchto farmách spojují těžaři svůj výpočetní výkon, aby získali rychleji výstupy – podobně jako se lidé spojují v loterijních systémech,“ vysvětlil Stoll.

Díky IP adresám byl tým schopen lokalizovat 68% síťového výkonu Bitcoinu v asijských zemích, 17% v evropských zemích a 15% v Severní Americe. Celková uhlíková stopa systému Bitcoin byla nakonec mezi 22 a 22,9 megatuny za rok, napsal server interestingengineering.com.

Přirozeně existují větší faktory, které přispívají ke změně klimatu. Nicméně uhlíková stopa je dostatečně velká, aby se vyplatilo diskutovat o možnosti regulovat těžbu krypto měn v regionech, kde je výroba energie obzvláště náročná na uhlík,“ řekl Christian Stoll.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje