Doba čtení:2 m, 9 s
Celková hodnota krátkodobých obchodů odpovídá více než 40 procentům roční tuzemské čisté spotřeby elektřiny. Foto: pixabay.com

Objem obchodů s elektřinou na krátkodobých trzích v Česku byl loni opět rekordní. Celkem bylo zobchodováno 26,85 terawatthodiny (TWh) elektřiny, což bylo o 7,8 procenta více než v roce 2019. Vyplývá to z aktuálních dat Operátora trhu s elektřinou (OTE), který krátkodobý trh s energiemi organizuje.

Zásadní vliv na tento nárůst měl podle společnosti objem obchodů na takzvaném vnitrodenním trhu s elektřinou, který byl loni čtyřikrát vyšší než předloni a dosáhl nového ročního maxima ve výši 4,44 TWh.

Čtěte také:
Rakušan: Uhlí nejde jednoduše nahradit pomocí OZE
Jan Horáček: Energiewende v ČR opravdu nechci

Firma uvedla, že celková hodnota odpovídá více než 40 procentům roční tuzemské čisté spotřeby elektřiny. Čistá (netto) spotřeba elektřiny nepočítá s elektřinou spotřebovanou při výrobě a se ztrátami v sítích a přečerpávacích vodních elektrárnách.

Prostřednictvím vnitrodenního trhu mohou obchodníci vyrovnávat svou obchodní pozici v době velmi blízké hodině dodávky, čímž tento trh doplňuje denní trh. Denní trh s elektřinou představuje platformu, prostřednictvím které mohou obchodníci podle potřeby řešit svůj přebytek nebo nedostatek elektřiny.

V roce 2020 bylo na platformě denního trhu zobchodováno 22,41 TWh elektřiny, meziročně o 5,8 procenta méně, uvedl OTE. Průměrná cena obchodů na denním trhu s elektřinou byla loni 33,62 eura (asi 880 Kč) za megawatthodinu. Proti roku 2019 tak byla o 16 procent nižší. Ke konci roku mělo přístup na krátkodobé trhy s elektřinou 120 účastníků trhu.

Na vnitrodenním trhu s plynem pak bylo podle OTE loni zobchodováno 4,31 TWh, o 7,7 procenta meziročně méně. Vedle vnitrodenního trhu s plynem organizuje operátor trhu také trh s flexibilitou. Ke konci loňského roku mělo přístup na krátkodobý trh s plynem 104 účastníků.

V roce 2020 jsme úspěšně uvedli do provozu mobilní aplikaci pro obchodování na vnitrodenním trhu s plynem, která je dostupná pro operační systémy Android a iOS,“ řekl vedoucí obchodního odboru OTE Jakub Šrom. V letošním roce OTE plánuje spuštění mobilní aplikace také pro obchodování na vnitrodenním trhu s elektřinou.

OTE působí na trhu s elektřinou v ČR od roku 2001 a na trhu s plynem od roku 2010. Od roku 2002 organizuje obchodování na denním a později i na vnitrodenním a blokovém trhu s elektřinou a od roku 2010 také na denním a vnitrodenním trhu s plynem.

Jediným akcionářem a vykonavatelem vlastnických práv OTE je ministerstvo průmyslu a obchodu. Od roku 2013 OTE také vyplácí podporu obnovitelným zdrojům energie na základě cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa