Křetínského EPH hlásí provozní zisk skoro 54 miliard

Konsolidované tržby klesly o 1,2 procenta na 8,5 miliardy eur. Foto: pixabay.com

Provozní zisk EBITDA Energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského loni meziročně stagnoval na 2,1 miliardy eur (53,8 miliardy korun). Konsolidované tržby klesly o 1,2 procenta na 8,5 miliardy eur (217,6 miliardy korun).

Podle EPH byly výsledky ovlivněny prodejem Pražské teplárenské a podílu v maďarských teplárnách Budapesti Erömü, v opačném případě by EBITDA skupiny meziročně vzrostla.

Ve velmi náročné situaci pandemie jsme dokázali nadále uspokojovat veškeré energetické potřeby našich zákazníků v celé Evropě a zároveň jsme dokázali ještě zlepšit ekonomické výsledky našeho podnikání,“ uvedl generální ředitel a většinový akcionář EPH Daniel Křetínský.

Čtěte také:
Hamáček: Přechod na plyn je slepá ulička
Brabec si zahrává s plynovou bombou

Společnosti, které jsou součástí skupiny EPH, zaměstnávají kolem 25 000 lidí. Holding zahrnuje přes 70 společností po celé Evropě. Křetínský je podle loňského žebříčku časopisu Forbes jedním z nejbohatších Čechů s majetkem v hodnotě 78 miliard korun. EPH byl založen v roce 2009.

Do akcionářské struktury EPH se loni v prosinci vrátil slovenský finančník a jeden ze zakladatelů skupiny J&T Patrik Tkáč. Aktuálně vlastní 44 procent minus jednu akcii holdingu. Majoritní podíl nadále patří Křetínskému a skupině manažerů, kteří v EPH drží 56 procent a jednu akcii. Křetínskému, který vykonává manažerskou kontrolu nad holdingem, nepřímo patří 50 procent akcií firmy a jedna akcie.